ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

کلایمر در ساختمان سازی

  • 30 مهر 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
کلایمر در ساختمان سازی

کلایمر به ماشینی اطلاق می شود که به منظور حمل بار و نفر، یا کار در ارتفاع و یا در خطوط تولید جهت انتقال بار و هم سطح سازی به کار می رود.این دستگاه از مکانیزم های بالابرنده برخوردار بوده و کلایمر که با نام تجاری دیگری مانند بالابرنما یا داربست های معلق و قندوله نیز در بازار رایج میباشند بطور کلی کلایمر به دستگاهی گفته میشود که برای کار روی نما و سطح خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیردهمچین کلایمر  نما میتوان به عنوان جایگزین مناسبی برای داربست فلزی ساخت و سازهای ساختمانی استفاده کرد .

استفاده از داربست های فلزی برای کارهای ساختمانی مشکلات متعددی دارد. امنیت پایین داربست نما و هزینه های بالای استفاده از آنها رفته رفته از محبوبیت آنها می کاهد. این در حالی است که استفاده از این دستگاه دیگر این مشکلات را ندارد داربست های معلق انواع گوناگونی دارند و با توجه به کارایی ای که دارند در طراحی آنها قطعات گوناگونی استفاده شده است.

 

مزایا کلایمر:

۱-سهولت دسترسی به بخش های مختلف ساختمان  و تنظیم درهر ارتفاعی به سادگی به بخش های مختلف نما دسترسی داشته باشید، و برای جابه جایی روی داربست مدت زمان زیادی را صرف خواهید کرد.

۲-اما استفاده از این دستگاه این قابلیت را برای شما فراهم میکند که با سرعت بالا به تمام نقاط نما دسترسی داشته باشید.

۳-امنیت بالای داربست معلق، این دستگاه باعث به وجود آمدن آسودگی خاطر در کاربران خواهد شد و باعث میشود که آنها بدون داشتن دغدغه امنیت کار خود را انجام دهند و کیفیت کار بالاتر برود.

۴-نصب آسان کلایمر در محل پروژه بعد از اتمام  پروژه آنرا جمع آوری و در انبار نگهداری میشود تا در پروژه های بعدی هم از آن استفاده نمایید.

 

مکانیزم عملکرد کلایمر :

نیرو بالابری توسط انواع مکانیزم ها در دستگاه های مختلف ایجاد می گردند که هریک با توجه به نوع کار برد و نیاز مشتری طراحی می گردند.درهریک از این بالابرها عوامل تعیین کننده ای همچون ظرفیت، ایمنی، محیط کاری، نوع کاربرد و قیمت تمام شده دستگاه، نوع مکانیزم را مشخص می نماید.

بالابرها به دو دسته کلی تقسیم می شود :

۱-بالابر ثابت  

۲-بالابر سیار

 

۱-کلایمر های ثابت :


بالابرهای ثابت معمولاً در خطوط تولید، انبارها و... جهت جابجایی بارهای سنگین و یا انتقال بار، خودرو و همسطح سازی کاربرد دارند. بالابرهای ثابت معمولاً نیاز به یک چاهک داشته که در زمان جمع شدن دستگاه در پایینترین سطح قرار گیرند.

انواع بالابریا کلایمر هیدرولیک :

۱- بالابرثابت هیدرولیک جک مستقیم : 

 جک هیدرولیک مستقیماً به میز بار متصل بوده و آن را به سمت بالا هدایت می کند.دراین حالت جک در زیر پلاتفرم قراردارد.


۲- بالابر های ثابت آکاردئونی:

در این حالت مکانیزم آکاردئونی توسط جک هیدرولیک باز شده و ارتفاع مورد نیاز را تأمین می نماید.


۳- بالابرهای ثابت زنجیری و کابلی هیدرولیکی:

دراین حالت چرخ زنجیر و یا قرقره کابل توسط جک هیدرولیک نیمی از کورس حرکت را طی کرده و نیرو توسط زنجیر یا کابل به میز کار انتقال پیدا می کند و کل مسیر را طی می نماید: .

 

۲-کلایمر های سیار:


جهت کار در ارتفاع و یا انتقال بار و نفر و انجام امور خدماتی، رنگ آمیزی، ساخت سازه ها و ساختمان ها و... کاربرد دارد. بالابرهای سیار با توجه به توان دسترسی جانبی به دو دسته تقسیم می شود :

۱- بالابرهای سیار با دسترسی عمودی:

این نوع بالابر فقط به صورت عمودی توانایی حمل بار و نفر داشته و به کار می رود.متداول ترین این نوع دستگاه ها، بالابرهای هیدرولیکی آکاردئونی وتلسکوپی می باشد : .

۲- بالابرهای سیار با دسترسی عمودی و افقی:

به این بالابرها اصطلاحاً بوم لیفت گفته می شود که در نوع هیدرولیکی مفصلی و هیدرولیکی تلسکوپی و یا ترکیبی به بازار عرضه می گردد. این مدل دستگاه ها معمولاًبه منظور کار در ارتفاع های زیاد، جهت جابجایی نفر و دسترسی به نقاط جانبی در ارتفاع کاربرد دارند و به دلیل استفاده از هیدرولیک دارای ایمنی مناسب می باشد.