ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

کفپوش واش بتن و انواع آن

  • 10 شهریور 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
کفپوش واش بتن و انواع آن

کفپوش واش بتن همان بتن شسته ای است که در کف سازی های محوطه و پارک و … استفاده می گرددکفپوش واش بتنیکی از کفپوش های بتنی است که بتن آن از ترکیب سنگدانه های رنگی و طبیعی، چسب بتن، پودر سنگ، الیاف و دیگر افزودنی بتنی ابر روان کننده نوترال پلی کربوکسیلاتی بتن در انواع طرح، رنگ، نقش و ابعاد مختلف تولید می گردد.  .

کفپوش واش بتن یا بتن شسته نوعی کفپوش بتنی در رنگ های متنوع است که از ترکیب ماسه, سنگ دانه های معدنی, مواد روان کننده بتن و چسب بتن تشکیل میشود. این موزاییک به دو روش پرسی و ویبره تولید میگردد. در روش تولید پرسی بعد از ترکیب مواد اولیه آن را در لایه زیرین قالب میز پرس میریزند و روی آن را با ملات ماسه سیمان میپوشانند.  

با  استفاده از فشاری که دستگاه پرس وارد میکند, موزاییک دو لایه با رویه سنگدانه ای تولید میشود که بعد از عبور از اتاق بخار نسبت به شستشوی آن اقدام میشود. در روش تولید ویبره, بتن حاصل را داخل قالب های پلاستیکی میریزند و بعد از آنکه از روی میز ویبره عبور کرد وارد اتاق بخار میشود. سپس بعد از ۲۴ ساعت از قالب خارج شده و با فشار آب, لعاب های سیمانی که روی سنگدانه هاست پاک شده و نمای سنگدانه ها تمیز و زیباتر میشود.

 

مزایای کفپوش واش بتن:

۱-مقاومت این کفپوش در برابر سرما و نفوذ آب بسیار بالاست و دچار یخ زدگی و ترک خوردگی نمی شوند.

۲-در تولید این نوع موزاییک از سیمان پرتلندبا عیار ۴۰۰ استفاده میشود .

۳-مقاومت فشاری بتن شسته بسیار بالاست.

۴-سنگدانه ها در سطح موزاییک تراکم یکنواختی دارند.

۵-به دلیل چسبندگی بالای سنگدانه ها به بتن امکان جدا شدن سریع آنها وجود ندارد.

 

انواع کفپوش واش بتن عبارتن از:

۱-کفپوش واش بتن ویبره :


برای تولید این کفپوشابتدا مخلوط سیمان، سنگ دانه، پودر سنگ و آب را درون قالب ریخته، سپس آن را روی میز ویبره قرار می دهند تا در اثر لرزش حباب های درون مخلوط از بین رفته و تراکم آن افزایش یابد. پس از اینکه کفپوش واش بتن به مقاومت نسبی دست یافت، آن را از قالب خارج نموده و توسط فشار آب سطح آن به صورت برجسته در می آید .

 

۲-کفپوش واش بتن درجا :


قبل از ورود ماشین آلات تولید موزاییک به صنعت ساخت و ساز، کفپوش واش بتن به صورت درجا ساخته می شود. بدین منظور مخلوط بتن اماده درون قالب های مورد نظر ریخته و بعد از صاف کردن سطح و شستشوی آن با فشار آب، سیمان اطراف سنگدانه ها شسته شده و قسمتی از سطح سنگ ها برجسته می گردید. این موزائیک به دلیل عدم دارا بودن فرمولاسیون دقیق ساخت، در کوتاه ترین زمان ممکن کیفیت خود را از دست داده و سنگدانه های آن از بتن جدا می شوند.

 

۳-کفپوش واش بتن پرسی :


در ساخت نوع کفپوش واش بتن پرسی ابتدا ۵۰ درصد قالب را با مخلوط آماده و مابقی را با ماسه، سیمان و مقدار کمی آب پر کرده و پرس می نمایند. پس از عملیات پرس، مخلوط متراکم از قالب خارج شده و به مدت یک روز در اتاق بخار نگهداری می شود. بعد از آن سطح شستشو داده می شود. پرس پر قدرت تر منجر به افزایش تراکم و مقاومت موزائیک می گردد.


۴-کفپوش واش بتن مدرن یا آنتیک :


در تولید کفپوش واش بتن ماشینی، انتخاب مواد اولیه با حساسیت و دقت بالا صورت می گیرد. سنگدانه ها باید استانداردهای لازم در خصوص ضریب سایش در برابر سیمان، جذب آب، مقاومت فشاری و رنگ یکنواخت برخوردار باشند. مواد اولیه این محصول شامل پودر میکرونیزه، پیگمنت های رنگی، سنگدانه ها، سیمان، آب و سایر افزودنی ها می باشند.

 

کاربرد کفپوش واش بتن :

در صنعت ساختمان سازیاز کفپوش واش بتن برای پوشش کف ساختمان و انواع محوطه ها استفاده میشود. هر نوع کفپوشی ویژگی های خاص خود را دارد و مناسب مکان های خاص میباشد. بعضی از کفپوش ها به دلیل مقاومت بالا در برابر سرما و گرما برای کفپوش محیط بیرون ساختمان مناسب هستند.  کاربرد اصلی کفپوش واش بتن عبارتن از :

۱- کفپوش واش بتن در ابعاد مختلف واش بتن چراغدار

۲-کف پوش بتنی و پرسی

۳-پله های محوطه 

۴-جدول و جوی آب رو

۵-نما 

۶-موزاییک حیاطی

۷-موزاییک پرسی

۸-انواع کف پوش های پازلی

۹-انواع موزاییک های پلیمیری و بسیاری دیگر