ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

کاربرد کاشی حرارتی در صنعت ساختمان

  • 19 آبان 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
کاربرد کاشی حرارتی در صنعت ساختمان

کاشی های حرارتی به آن دسته از کاشی هایی تلقی می شود که حرارت تولید می کنند. کاشی حرارتی نوعی کاشی است که برای تولید گرما طراحی شده است. لعاب این کاشی ها رسانای جریان الکتریسیته است و وقتی اختلاف ولتاژ به آن داده می شود، کاشی گرم شده و حرارت تولید می کند. 

کاشی حرارتی به دو دسته تقسیم میشوند :

۱-کاشی حرارتی با لعاب عایق حرارتی :


بدنه کاشی حرارتی یک عایق حرارتی است و اختلاف ولتاژی که به لعاب اعمال می شود تماماً به حرارت تولید شده و هدر نخواهد رفت. کاشی حرارتی دوام و استحکام بالایی دارد و از آب بندی مناسب برخوردار می باشد. بدنه این نوع کاشی حرارتی یک عایق حرارتی است.


۲-کاشی حرارتی با پتانسیل حرارتی بالا:


دسته ی دیگری از کاشی ها هستند که عایق حرارتی نبوده و رنگ آن ها به دلیل پتانسیل حرارتی بالا، در اثر تغییر دما تغییر می کند. این کاشی ها می توانند در آشپزخانه، بدنه اتومبیل و لوازم خانگی به کار روند. در دمای عادی این کاشی ها به رنگ سیاه هستند اما وقتی در معرض حرارت قرار می گیرند بسته به میزان دما طیف رنگی متفاوتی تولید می کنند. 

اختلاف ولتاژ موجود به یک لعاب ( کاشی حرارتی) رسانای الکتریسیته اعمال می شود که بر مبنای اثر ژول حرارت تولید کرده و کاشی را گرم می کند. بدنه کاشی بر خلاف لعاب به عنوان عایق حرارتی عمل کرده و بنابراین توان تلف نخواهد شد و تمامی جریان اعمال شده صرف تولید حرارت می شود.


کاشی حرارتی از مواد ترموکرومیک استفاده میشود که با دریافت انرژی به صورت حرارت خواص نوری خود را تغییر داده و تغییر رنگ می دهدکریستال های مایع نیز از این دسته مواد هستندتغییر رنگ می تواند یکباره یا تدریجی باشد. علت تغییر رنگ این کاشی ها وجود واکنشی بین ۲ فاز کریستال مایع است که در یک بازه دمایی با یکدیگر در تعادلندبا لمس کاشی یا گرمای حمام میتوان یک بوم نقاشی از رنگ ها را مشاهده  کرد از این کاشی ها به عنوان هشدار دهنده دما نیز میتوان استفاده کرد.

اولین کاشی های حرارتی توسط ناسا برای محافظت از تخریب شاتل فضایی در راه بازگشت به زمین استفاده شده است. این کاشی ها از ماده ای به نام ال آی ۹۰۰ ساخته شده است که مواد تشکیل دهنده آن اسفنجی از شن و ماسه ی بسیار سنگین کوارتز است. این بدنه دارای ۹۴ درصد حجمی هواست و جنس آن از سیلیس ذوبی یا شیشه ی سیلیکای ۹۹/۹ درصد می باشد به همین دلیل هنگام لمس کردن خنک هستند. تلفیق تخلخل و جنس سیلیس ذوبی کمک می کند تا لبه های کاشی در اثر لمس کردن سریعا خنک شوند. این فناوری دارای کاربردهای بسیار فوق العاده ای است.

کاربرد کاشی حرارتی در صنعت ساختمان
4/7 از 3 رای