ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

پمپ بتن و انواع آن

  • 25 آبان 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
پمپ بتن و انواع آن

پمپ بتن  به منظور انتقال بتن مایع است که در محیط های کارگاه های ساختمانی استفاده میشود، دستگاه پمپ بتن از روش پمپاژ بتن، کار انتقال از کارخانه تا محل کارگاه و همینطور عملیات بتن ریزی را به سهولت انجام میپذیرد. یکی از عوامل مهم در عملیات ساختمان سازی می باشد، همچنین استفاده از پمپ بتن روش مناسبی  برای انجام عملیات بتن ریزی در فضاهای محدود و یا خارج از دسترس مانند بتن ریزی در ساختمانهای بلند مرتبه میباشد.

پیدایش اولین پمپ بتن بتن در سال  ۱۹۳۰ میلادی ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از پمپ هیدرولیکی در دهه ی ۱۹۵۰م گسترش یافت. اکنون پمپ متحرک پیشرفته با بازوی بتن ریزی، شاید تنها اختراع، در پیشبرد صنعت بتن ریزی است که بسته به شرایط محل کار، استفاده از آن چه در ریختن بتن در مقادیر زیاد و چه در مقادیر کم، اقتصادی به شمار می آید.

 

مزایای استفاده از پمپ بتن:

۱-پمپ بتن سرعت کار را در قرار دادن بتن در محل ساخت و ساز بالا می برد.

۲-پمپ بتن بهترین انتخاب برای مکان های که امکان دسترسی ندارند با بالاترین سرعت انجام میشود.

۳-بتن ریزی، تحت تاثیر شرایط آب و هوایی نخواهد بود.

۴-صرفه جویی در هزینه و نیروی انسانی و...

۵-کیفیت کار در عملیات بتن ریزی به با بالاترین سطح  و به طور یکنواخت انجام میشود.

 

انواع پمپ بتن :

۱-پمپ بتن بوم :


پمپ بتن بوم به نوعی پمپ بتن میگویند که به یک کامیون وصل شده و با کمک  یک بازوی متحرک و کنترل از راه دور، که به عنوان بوم در میان مردم شناخته شده است و عملیات انتقال بتن ریزی را انجام می دهد.

بتن را دقیقاً در محل ساخت و ساز قرار میدهد از مزیت های پمپ بتن بوم به دلیل وجود بازوی رباتیک چندمنظوره موجب صرفه جویی در نیروی کار میشود. بوم ها قابلیت جا بجایی با تاورکرین را داشته و در پروژه ها در طول روز امکان جابجا شدن را دارندمعمولاً این دستگاه ها توانایی بتن ریزی در سطوح بالاتر و پائین تر از تراز قرارگیری ماشین را به صورت همزمان دار میباشد. . 

۲-پمپ بتن تریلر یا پمپ بتن ایستا:


 پمپ بتن ایستا بر روی یک تریلر نصب شده و نیاز به شلنگ فولادی یا پلاستیکی دارد تا به خروجی دستگاه متصل شود. شلنگ معمولاً به صورت دستی به آن متصل میشود و همچنین میتوانند به شلنگ دیگری متصل شوند تا به محل مناسب که باید بتن در آنجا قرار داده شود دسترسی پیدا کنند. پمپ های تریلر بتن را با نرخ پایین تری نسبت به پمپ های بوم، پمپ میکنند. بنابراین در مواقعی استفاده میشوند که نیاز به پمپاژ در حجم کوچکتری میباشد همچون استخرهای شنا، پیاده رو و خانه های کوچک.

معمولا در پروژه های کوچک از این نوع پمپ بتن ​​استفاده می شود که حمل و نقل محصولات بتنی سنگین، ساخت و ساز شهری و روستایی،، ساخت و ساز جدید روستایی، انواع پرفوراسیون معدن.


۳-پمپ بتن تخصصی:


این پمپ به طور خاص برای مکان های تخصصی مانند تونل ها  و معدن ساخته شده است. این نوع پمپ بتن همچنین بروی ریل  سوار شده و داری ترمز هستند. معمولا این نوع پمپ به دلیل هزیته تعمیر و نگهداری بالا ومکانیزم فوق تخصصی شان مورد استفاده قرار نمی گیرند.

 

نکات مهم در کاربرد پمب بتن

۱-در مورد پمپ بتن، نیاز به شرایط خاص در حمل و انتقال و همینطور فراهم ساختن مداوم بتن خمیری تازه با روانی متوسط و بدون هرگونه تمایل به جدایی دانه ها است.

۲-در بتن ریزه با خط لوله باید توجه دشاته باشید که  در یک جریان ثابت انجام شود. و در پایان هر کدام از عملیات، تمیز کردن صورت گیرد. پمپ بتن به صورت  قائم، دور خم شدگی ها، و از میان لوله های انعطاف پذیر، مسافت پمپاژ حداکثر را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.


۳-برای جلوگیری از جدا شدن آب مخلوط در اثر فشار ودر نتیجه انسداد خط لوله ی بتن، دانه بندی سنگ دانه ها دارای اهمیت هستند. 

پمپ بتن و انواع آن
5 از 1 رای

مطالب مفید