ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

پرگولا و کاربرد های استفاده از آن

  • 9 مرداد 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
پرگولا و کاربرد های استفاده از آن

سازه های مسقفی که در حیاط ها  باغ ها و یا روی بام و ایوان ساختمانها ساخته می شود. معمولا از این نوع سازه در کنار دیوارها و یا گذرگاه ها برای ایجاد نمادهای زیبای بصری و یا فضای سبز و یا سایه بان استفاده می نمایند. سیستم معمولا مشبک این سازه اجازه می دهد که گیاهان پیچک مانند به زیبائی سطح آن را پوشانده و بر زیبائی محیط بیافزایند

پرگولاهای زیبا نیز با شبکه ها و طراحی های چوبی زیبا ساخته می شوند و گاه نیمکتهای چوبی کوچکی نیز برای دمی آسودن در آنها تعبیه می شود. پرگولا با وجود محبوبیت عظیم آن، اغلب تعریف نشده است، در ایجاد چشم انداز حائز اهمیت بوده و مهمتر از همه اینکه چگونگی تفاوت آن با طاق بست یا مکان پارک ماشین می تواند ابهام برانگیز باشد.

پرگولایک ساختار چارچوب دار سفارشی در فضای باز است که معمولا از چوب یا فلز به ساخته می شود. این ساختار دارای تیرک هایی بوده که بر روی آنها سقف صاف یا قوس دار قرار می گیرد که از یک منظر نگهدارنده شاخه های درخت تاک می باشد. شبکه سرپوشیده بالا می تواند باز شود یا به عنوان پوشش برای انسداد استفاده شود .

دارای فضایی خصوصی بوده و مانع از مشرف شدن می شود که البته این امر مدیون طراحی پرگولا و شاخه های تاک بوده که منظره کلی زیبایی را خلق می نمایداین سازه اغلب با ساختارهای زیر اشتباه می شود، این ساختارها معمولا دارای ساختاری مشابه با پرگولابوده یا دارای عناصر مشابه می باشند. به همین خاطر شباهت ها و تفاوت های آنها را بررسی می کنیم. .

  

انواع پرگولا :

پرگولا ها در اشکال مختلفی ساخته میشوند که عبارتند از

۱-پرچین دار

۲-دیواره دار ثابت

۳-دیواره دار متحرک

۴-دیواره دار پره ای

۵-دیواره دار شیشه ای یا طلقی

۶-بدون دیواره با امکان وصل پرده به عنوان دیواره


انواع سازه و مصالح پایه پرگولا :

پرگولا ترمووود، پرگولا چوب پلاست، پرگولا چوبی و پرگولا فلزی، جهت افزودن فضای خصوصی و ایجاد سایه، می تواند متصل به بنا و دارای فضایی جهت نشستن در نظر گرفته شود ولی می تواند بعنوان فضایی مستقل و جدا از بنا، بعنوان نقطه کانونی در چشم انداز، نیز ساخته شود.

 

تفاوت آلاچیق و پرگولا :


معمولا آلاچیق و پرگولا با یکدیگر اشتباه می شوند. آلاچیق فضایی محصور و بسته بوده و دارای سقفی بسته می باشد و برخلاف پرگولا معمولا شکلی مدور بر روی کف دارای ارتفاع بوده که افراد را از رطوبت موجود در فصل بارندگی حفظ می نماید؛ جهت ایجاد تنوع و تفریح در فضای باز و نیز بعنوان فضای غذاخوری و فضایی کاربردی و زیبا مورد استفاده قرار می گیرد 


مراحل ساخت و نصب پرگولا :

قبل از ساخت پرگولا یک سکوی بتنی کوچک و کم ارتفاع ساخته می شود و سپس صفحه های بیس پلیت قبل از عملیات بتن ریزی به سکو متصل می شود تا پایه های (ستون) پرگولا بر روی آن قرار گیرند و در ادامه مونتاژ کردن سازه با جوش و پرچ صورت می گیرد که باید برای تقویت اتصالات از پروفیل های نبشی استفاده کرد.

کلیه پروفیل های سازه از راه محاسبات تعیین می شود که باید قادر به تحمل وزن خود باشند. در انتها پوشش (کاور) کلیه سطوح با مصالحی از جمله چوب و سنگ کار می شود که توسط پیچ گالوانیزه و کلیپس به المان سازه پرگولا نصب می شوند.