ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

نورپردازی پله در ساختمان

  • 16 شهریور 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
نورپردازی پله در ساختمان

نورپردازی در راه پله ها جلوه ای خاص و درطراحی و دکوراسیون بوجود می آورد. نورپردازی علاوه بر زیباسازی پله ها به جهت یابی پله ها را در شب نیز کمک می کند.نورپردازی در هر فضایی و محیطی، یکی از کلیدی ترین و محوری ترین نقش ها را ایفا می کند. این عنصر حیاتی علاوه بر کاربردی که دارد، نمای محیط را بسیار متفاوت و منحصر به فرد می کند. یکی از فضاهایی که نورپردازی در آن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، راه پله است. نورپردازی در راه پله ها باید بتواند به خوبی مسیر حرکتی را مشخص کند و علاوه بر این، تاثیر اولیه مطلوب را برای بیننده قبل از رسیدن به مقصد مورد نظر ایجاد کند.

برای نورپردازی در راه پله ها، نمونه های نقطه ای توکار، دیوارکوب های کوچک، لوسترهای تک چراغه کوچک و حتی نورپردازی های رشته ای مخفی با لامپ هایو توکار باشند. تنوع موارد و سبک های به کار رفته برای راه پله و راهروی راه پله به نسبت گذشته بسیار بالا است و می تواند برای هر دکوراسیون و ساختار راه پله ای به کار گرفته شود. معمولا امروزه برای نورپردازی راه پله ها از روشنایی خودکار استفاده می شود که علاوه بر کاربرد بیشتر، موجب صرفه جویی در مصرف برق نیز می شود 

 

نکات اولیه و مهم در نورپردازی پله ها :

۱-منبع نور و تعداد آن در راه پله

نورپردازی بهتر است غیر متمرکز باشد. هدف از نورپردازی راه پله ها، مشخص کردن کل راستای پله و با توجه به ساختار راه پله، از طریق یک نورپردازی واحد و متمرکز ممکن نیست. بنابراین، بهتر است نورپردازی را در فواصل منظم در طول راه پله ادامه دهید. البته باید توجه داشت اگر محیط راه پله به صورتی باشد که نورکافی نداشته باشد و نورپردازی غیر متمرکز نیز نتواند این نیاز را برآورده کند، منبع نور متمرکز و قوی تری را نیز برای نورپردازی نهایی تعبیه گردد.


۲-رنگ نورپردازی مناسب در راه پله

معمولا رنگ های نورپردازی به کار رفته در راه پله ها رنگ های ملایم و گرم و یا ترکیبی است. نورپردازی زرد و ملایم یکی از پرطرفدارترین رنگ هایی است که برای نورپردازی این فضا به کار می رود. اما این به این معنا نیست که نمی توان رنگ های دیگر را به کار برد

در برخی از دکوراسیون های مدرن، رنگ نورپردازی یکی نقش اصلی در ایجاد بالانس رنگ ها و ایجاد تناسب را ایفا می کند.ایجاد  تناسب و میزان نورپردازی و کاربردی بودن و امنیت افرادی است که از راه پله استفاده می کنند.

برای ایجاد نوری مناسب در فضای راه پله ها همچنین می توانید نورپردازی را از قسمت زیر یا وسط راه پله انجام شود  که در این صورت نورپردازی برای پله ها به صورت نواری باریک و خطی انجام می شود. توجه داشته باشید که اگر نورپردازی پله ها قرار است از داخل آن ها بگذرد جنس پله ها باید به صورتی باشد که قابلیت عبور نور از خود را داشته باشندیکی دیگر از انواع ایده های خلاقانه برای ایجاد نورپردازی مناسب در راه پله ها نصب چراغ هایی در زیر دستگیره یا نرده راه پلهاست که در این صورت نور ملایمی برای روشن کردن فضای پله ها ایجاد می شود.

 

دیزاین نورپردازی برای راه پله های منزل:

ایجاد  نورپردازی متفاوت، جلوه ای خاص در راه پله های منزل خود ایجاد کنید بهتر است دیوارهای مجاور پله ها را به کمک لامپ های کوچک نورپردازی نمایید که این روشنایی ها در هنگام شب مانند نور ستاره عمل می کنند و مسیر راه پله ها نیز چراغانی می شود.
برای طراحی نورپردازی در قسمت راه پله ها می توانید از چراغ های دیوارکوب یا لوسترهای آویز استفاده کنید که در این صورت بهتر است چراغ های دیوارکوب در ارتفاع بالایی از دیوار نصب شوند تا بتوانند نور گرم و پخشی را در محیط راه پله ایجاد کنند همچنین مسیر راه پله های منزل نیز به کمک این نور ملایم از روشنایی خاص و کاربردی برخوردار شود.


انواع نورپردازی ترکیبی پله ها : 

۱-نورپردازی نقطه ای و خطی دست انداز پله :


در اینجا سه مدل نورپردازی که قبلا هر کدام مجزا توضیح داده شده اند استفاده شده است. چراغ های گرد کوچک سقفی، روشنایی خطی بروی دیوار دست انداز و نورپردازی نقطه ای پایین دیوار دست انداز که در هماهنگی با چراغ های دفنی موجود در کف محیط اجرا شده است. در مجموع فضا با نورهای ملایم و هماهنگ روشن شده اند. این هماهنگی در کل فضا مشاهده می شود. دیوارها و دست انداز پله سفید می باشد در حالیکه کل کفپوش و پله ها سنگ به رنگ کرم. این تقسیم بندی به دو دسته کلی نظم و آرامش فضایی پدید می آورد که وجود چندین نورپردازی محیط را آشفته نمی کند.

 

۲-نورپردازی نقطه ای و دست انداز :


اکثر نورپردازی ها به شکل نقطه ای اجرا شده بودند. در این جا تمام نورپردازی ها به شکل خطی است. پای دیوار دارای چراغ های مستطیلی شکل متناسب با پله هاست و در کنار این نورپردازی و در مقابل آن ها دست انداز می باشد که در آن نور مخفی اجرا شده است و در مجموع فضا را روشن می کنند.

 

۳-نورپردازی پای دیوار و پله:


یکنواختی در نورپردازی این نمونه کاملا محسوس است. هر دو دارای نور زرد و مخفی هستند. پله های ابتدایی در زیر آبچکان دارای نور هستند در حالی که پله های بعدی در سمت دیوار و نزدیک پله اجرا شده است. در مجموع این نور گرم محیط یکنواخت طوسی را در هم می شکند و از سردی خارج می کند.

 


۴-نورپردازی نقطه ای دیوار و پشت دست انداز :


تمامی نورها به صورت نقطه ای هستند که تعدادی از آنها بر روی دیوار نصب شده و به سطوح کف پله ها تابیده می شود و تعدادی دیگر در قسمت پشت دست انداز کار شده که بروی دیوار تابیده می شوند و قسمت بالایی فضای راه پله را روشن می کنند.

 

کمک گرفتن از رنگ سطوح برای روشنایی فضا :

رنگ سفید همراه با طوسی تیره ترکیب سرد بسیار جذابیست که برای فضایی به نسبت تاریک مثل راه پله انتخاب بسیار مناسبی است. این دو رنگ که از گروه رنگ های خنثی می باشند به انعکاس بیشتر نور کمک می کنند. خطوط سفید روی کف پله در امتداد و هماهنگی دیواره های سفید به عریض تر جلوه دادن مسیر کمک بسیار می کند.

در این حالت نور داخل دست انداز نیاز بخش بالایی فضا به روشنایی را پاسخ می دهد، برای بخش پایین پله نورپردازی نقطه ای ریز در همخوانی با خطوط باریک و در کنار نور ممتد بخش بالایی پله کافی و زیباست.

  

کاربردی بودن نور ئر کنار خط پله :

در تمام زمینه های دکوراسیون اهمیت کاربردی بودن موضوع بر همه آشکار است اما توجه به آن به همراه زیبایی اش خالی از لطف نیست حتی در زمینه نورپردازی. همانطور که در تمام روش های قبلی در مطالب گذشته و نمونه های قبلی از این روش نورپردازی بررسی کردیم منابع نوری پای دیوار کف پله ها را به خوبی روشن می کند و در هنگام تردد مشکلی ایجاد نمی کند اما گاهی ممکن است بدلیل ایجاد زیبایی فضا به اندازه کافی چشمگیر نباشد در این حالت وجود طاقچه در مسیر پله می تواند امکان نصب نور و قرار دادن دکور و افزودن جلوه ای متمایز به فضا را فراهم آورد که می توانید در طراحی های خود به راحتی در نظر بگیرید.