ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

نصب و اجرای سنگ ساختمانی

  • 2 مرداد 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
نصب و اجرای سنگ ساختمانی

نصب و اجرای سنگ عبارت است از قرار دادن سنگ در قسمت هایی از ساختمان که به هر دلیل خواستار زیباییو حکم شدن آن هستم زدن سنگ در ساختمان باعث زیبایی و لوکس بودن و عایق گرما و سرما خواهد بود. سنگ یکی از پرمصرف ترین مصالح استفاده شده در صنعت ساختمان سازی است و از انسان های اولیه نیز از سنگ به عنوان سرپناه برای خود استفاده میکردند.

در حالت کلی اجرای سنگ نما به دو حالت کلی تر و خشکه چینی انجام میگردد:

۱-روش تر یا دوغاب :


 همان روش سنتی و متداول، که در ایران به کار می رود. دراین روش سنگ در سطح نما چیده شده و دوغاب پشت سنگ ریخته می شود. پس از خشک شدن ملات یا همان دوغاب، سنگ به نما چسبیده می شود که در این روش احتمال جدا شدن سنگ نماوجود دارد و امکان تغییر و بازسازی و جابجایی سنگ پس از نصب وجود ندارد .


۲-اجرای نمای خشک :


جهت نصب سنگ در برج های بلند مرتبه در آمریکا برای اولین بار از این روش استفاده گردید. این روش از دهه هفتاد در ایران اجرا شد و طی این سال ها گسترش یافت. در این روش، ابتدا سطح نما شاسی کشی شده و با نصب گیره پین دار در پشت سنگ، سنگ به صورت کشویی وارد شاسی کشی می شود.

اسکوپ یا شیار زنی سنگ نقش مهمی در ماندگاری سنگ دارد برخیسنگ های که فاقد خلل و فرج و سوراخ بر روی خود هستند باید حتما اسکوپ شوند تادوام وماندگاری بالایی داشته باشند سنگ هایی مانند گرانیت و تراورتن  اگر اسکوپ نشود نمی تواند ماندگار باشد و پس از مدتی می افتد در روش اسکوپ سنگ شیار هایی در پشت سنگ توسط فرزایجاد میشود و سپس با سیم آرماتور بندی گالوانیزه ر این شیار ها بسته میشود تا سطح تماسدوغاب با سنگ بیشتر شود و مانع از ریزش سنگ گردد.


مزایای اسکوپ کردن سنگ نما :

۱-افزایش مقاومت نما و کاهش هزینه های بازسازی و ترمیم

۲-عایق حرارتی و عایق صوتی سنگ نمای ساختمان

۳-سرعت بالای اجرا نسبت به روش دوغابی

۴-صرفه جویی در هزینه اجرای نما

۵-طول عمر بالای نمای ساختمان 

و تنها نقص وارد بر این روش نسبت به روش سنتی دوغابی این است که در روش خشک نمی توان به راحتی نماهای شکسته و کلاسیک را اجرا نمود


نکات مهم نصب سنگ نما توجه کرد عبارتند از:

۱-سنگ نما مناسب شرایط جوی و محیطی منطقه باشد

۲-جهت نصب سنگ به روش تر یا دوغابی حتمأ از گیره اسکوپسنگ استفاده شود

۳-در لبه های پنجره، تراس و جاپناه که دارای لبه در نما هستند از آبچکان استفاده شود

۴-قبل از نصب سنگ به روش دوغابی، مخصوصأ سنگ های سفید یا تیشه ای سطح سنگ به وسیله مل پوشانده شود تا در حین نصب سنگ در نما سنگ لک پذیر نشود.

 

 

انواع  روش نصب صحیح سنگ:

۱-با استفاده از لقمه سنگ ها

۲-با استفاده از مفتول و سیم 

۳-اسکوپ سنگ نما با قلاب اسکوپ


۱-با استفاده از لقمه سنگ ها:

این روش برای سنگ هایی با ضخامت کم که امکان شیارزنی یا سوراخ نمودن ضخامت وجود نداشته مناسب است. مراحل انجام کار به شرح ذیل می باشد:

در این روش تکه سنگی را به صورت هرم ناقص برش می دهندسطح قاعده را با چسب مخصوص به پشت سنگ پلاک می چسبانندپس از خشک شدن و اتصال کامل دو سنگ به هم سنگ پلاک را بر روی دیوار نصب می کنندسنگ و هم دیوار باید با آب خیس شوندپشت آن دوغاب سیمانی می ریزند. ... .

 

 

۲- با استفاده از مفتول یا سیم:


این روش برای سنگ هایی که دارای  امکان به وجود آوردن شیار در قطر سنگ  مناسب است. مراحل انجام کار به شرح ذیل می باشد:

در دو سر سنگ پلاک شیاری به وجود می آورند و مفتولی ترجیحا گالوانیزه به قطر حداقل ۲ میلیمتر را از دو شیار عبور می دهند.برای برخی سنگ ها مانند تراورتن به علت ضخامت کم (۱۰الی ۱۲ میلیمتر)و صعوبت در ایجاد شیار و احتمال شکستگی از دستگاه فرز مینی سنگ استفاده می نمایندسپس دو سر آزاد را به هم گره می زنند پس از نصب سنگ بر روی دیوار  دوغاب ماسه سیمان دور تا دور مفتول را می گیرد...

۳- قلاب اسکوپ :


این روش برای سنگ هایی با قطرهای ۳سانتی متر به بالا مناسب است. مراحل انجام کار به شرح ذیل می باشد:دو سوراخ در ضخامت سنگ به وجو می آورند .یک سر اسکوپ را  بر روی دیوار و سر دیگر آن را روی شیار سنگ قرار می دهند به طوری که سوراخ اسکوپ در امتداد سوراخ سنگ باشدبه وسیله قلاب اسکوپ  به سنگ ثابت می ماندهر سنگ به وسیله دو اسکوپ به دیوار متصل می کنندفاصله سنگ از دیوار ۳ سانتی متر و ملات مصرفی ماسه سیمان میباشد.

 

 

اسکوپ سنگ در حالت کلی به دو دسته تقسیم میگردد :

۱-اسکوپ  پروانه ای ورق فولادیدر سه ضخامت ۰.۷ و ۰.۹ و۱.۲۵میلیمتر s۳۷ 

۲-زد ورق فولادیدر سه ضخامت ۰.۷ و ۰.۹ و۱.۲۵میلیمتر