ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

مزایا و معایب پنجره سقفی

  • 14 شهریور 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
مزایا و معایب پنجره سقفی

پنجره ها از گذشته تا کنون جایگاه خاصی در ساختمان ها داشته اند و متنوع در مدل و طرح های گوناگونی می باشند که پنجره سقفی یکی از انواع مدل های آن ها می باشد.

در حال حاضر پنجره سقفی به پنجره ای گفته می شود که در ساختار یک سقف مسطح قرار میگیرد، یا روی یک سقف شیب دار نصب می شود که در واقع خارج از نقشه ی اصلی و بصورت ایستاده بالاتر از خط سقف قرار میگیرد. یکی از تفاوت های دیگر که بین پنجره سقفی و نورگیر وجود دارد این است که نورگیر می تواند در داخل بافت ساختمان هم به کار گرفته شود ولی پنجره ی سقفی که لزوما باید باز و بسته شود نمی تواند در داخل بافت ساختمان به کار رود.

پنجره سقفی در نمای ظاهری و هم در دکوراسیون داخلی ساختمان هانقش موثری دارند. نقش مهم دیگر پنجره تامین نور، تهویه فضای مورد نظر و مرتبط ساختن فضای درونی و بیرونی ساختمان است. پنجره ها دارای مدل های مختلفی مثل پنجره ، پنجره چوبی، پنجره های آلومینیومی و UPVC و... می باشند.

 اما امروزه ایده های جدید و جذابی در طراحی قسمت های مختلف ساختمان ها و منازل دیده می شوند که حال و هوایی خاص به آن ها می بخشند. از انواع این ایده ها می توان به پنجره های سقفی اشاره نمود که جذابیتی ویژه به فضای مورد نظر می بخشند. پنجره سقفی و یا سقف های شیشه ای علاوه بر این که حس و حالی جدید به فضای درون ساختمان می دهند،  قادر هستند که در روزها نورگیری فضا را به عهده بگیرند و در شب ها دریچه ای خاص به زیبایی ستاره ها باشند.

 

مزایا پنجره سقفی :

۱-این پنجره ها برای ورود نور به اتاق زیرشیروانی و پشت بام مناسب هستند.

۲-پنجره سقفی در تابستان هوای داغ را خارج می کنند.

۳-قرار گرفتن این پنجره ها در مقابل نور مستقیم و مداوم خورشید، به این معناست که این پنجره ها در زمستان به گرم شدن فضا

۴- پنجره سقفی علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که به خانه می دهند، باعث صرفه جویی در هزینه ها و سازگاری بیشتر با محیط زیست نیز می شوند.

۵-پنجره سقفی می توانند انرژی مصرفی ساختمان را کاهش دهند زیرا وجود پنجره سقفی در اتاق ها نیاز به روشن کردن چراغ را در طور روز از بین می برد و در نتیجه به صرفه جویی در مصرف برق بسیار کمک می کند.

۶- پنجره سقفی برای گل و گیاهان نیز بسیار مفید می باشد با گذاشتن گیاهان در زیر این پنجره ها نور کافی برای آن ها را تامین نماییم.

 

معایب پنجره سقفی :

۱-پنجره های سقفی و نورگیر در معرض نور و باران قرار می گیرند و به همین دلیل چندان مقاوم نبوده و ماندگاری کمی دارد.

۲-نصب آن دشوار است زیرا باید سقف برش داده شود و به همین دلیل نمی توانید خودتان این کار را انجام دهید.

 

آشنایی با پنجره سقفی و ویژگی های آن:


پنجره های سقفی نوعی خاص از پنجره ها می باشند که برعکس نوع عادی آن ها که بر روی دیوار نصب می شوند، بر روی سقف نصب می گردند. پنجره سقفی برای گرفتن نور در روز بسیار مناسب می باشد. پنجره سقفی به صورت دستی و اتوماتیک قابل کنترل بوده و امکان نصب پرده برای آن نیز وجود دارد. از پنجره سقفی می توان در ساختمان های مختلفی از قبیل خانه های ویلایی، کارخانه ها، سوله ها، کارگاه ها و ساختمان های دیگر استفاده نمود. پنجره سقفی می توانند جنس های متفاوتی مثل چوبی،  UPVC و ...   داشته باشند.

پنجره های سقفی می توان از انواع پرده ها استفاده کردو از دیگر مواردی که در مورد پنجره های سقفی می توان بیان کرد این است که با توجه به نوع پنجره ای که برای پنجره های سقفی انتخاب می شوند پنجره های مذکور قابلیت باز شدن دارند و می توانند در تهویه فضای مورد نظر نقش بسزایی نیز داشته باشند.

طراحی و اجرای پنجره سقفی در سقف ساختمان باعث می شود که ارتفاع سقف ساختمان نسبت به سقف عادی بلندتر به نظر برسد. به علاوه این کار موجب می شود که افراد حاضر در ساختمان این حس را داشته باشند که در فضای باز و دل نشینی قرار دارند.

 

پنجره سقفی در آشپزخانه :

پنجره های سقفی را می توان در آشپزخانه ها نصب کرد و در زمان آشپزی و یا هنگام میل کردن غذا از مناظر مختلفی مثل آسمان آبی، درختان زیبای بالای پنجره و موارد دیگر  لذت برد. می توانید این پنجره ها را در یک اتاق پذیرایی و یا  اتاق نشمین مدرن نصب کنید و آن ها را به یک فضای لاکچری در ساختمان خود تبدیل نمایید. به علاوه می توانید در اتاق های پذیرایی پنجره های سقفی را جایگزین پنجره های عادی نمایید.

پنجره سقفی درهال پذیرایی

 در صورتی که اتاق پذیرایی طول بسیار بلندی داشته باشد پنجره سقفی کشیده برای آن گزینه مناسبی می باشد. اگر اتاق نشیمن و یا پذیرایی شما پنجره های زیادی داشت همچنان می توان از پنجره های سقفی در این اتاق استفاده کرد بدین صورت که پنجره سقفی در وسط اتاق و به شکل دایره و یا هشت ضلعی باشد.

گرچه پنجره های سقفی یا نورگیر به جای هم استفاده می شوند، پنجره نورگیر پنجره ثابتی است که در سقف نصب شده و پنجره سقفی پنجره مشابهی است که باز و بسته شده و به تهویه هوا کمک می کند.

موارد استفاده: پنجره های سقفی و نورگیر بهترین نوع پنجره برای سقف ها یا اتاق های زیرشیروانی است که فضای پنجره محدود است. همچنین در فضاهای بزرگ، می توان با استفاده از این پنجره ها نور و تهویه فضا را افزایش داد، در پنجره نورگیر هم نور از سقف وار می شود.

مزایا و معایب پنجره سقفی
5 از 1 رای