ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

طراحی و دکوراسیون داخلی به سبک مراکش

  • 31 اردیبهشت 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
طراحی و دکوراسیون داخلی به سبک مراکش

معماری و طراحی داخلی سبک مراکشی، با بهره گیری از جزییات منحصر به فرد، طرح های هندسی و بافت های متنوع، فرهنگ و تاریخ این کشور را بیان می کند. سبک مراکشی را میتوان کاملا وابسته و الهام گرفته از سبک های عربی ،مدیترانه ای و آفریقایی دانست سبک مراکشی پر از رنگ های زنده و طرح های پر انرژی است و این امر باعث شده همواره مورد علاقه طراحان و معماران داخلی باشد.  با استفاده از این سبک در دکوراسیون خانه هایی با طراحی مدرن و سنتی، فضایی لوکس، شیک و در عین حال غنی از فرهنگ و طراحی خواهید داشت. اگر می خواهید فضای گرم و زنده سبک مراکشی را به خانه خود بیاورید، از راهکارهای زیر در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید..

معماری سنتی مراکشی، قرن ها پیش زیر سایه فرهنگ و مذهب پدیدار گشت.  وجود قوس ها و طاق های اسلامی که در طراحی بناهای مراکشی استفاده می شده است، یکی از عناصر اصلی معماری مراکشی می باشد. با بهره گیری از این فرم ها در طراحی عناصر معماری داخلی، اصول طراحی سبک مراکشی را به دکوراسیون خانه اضافه کنید. 


المان های طراحی و دکوراسیون به سبک مراکشی : 

۱-حیاطی به سبک مراکشی :


در معماری به سبک مراکشی خبری از حیاط، در ورودی یا پشت خانه نیست. به دلیل  رعایت و حفظ حریم خصوصی، خانه های سنتی مراکشی از یک حیاط مرکزی برخوردارند که معمولا آبنما و حوضیا استخری در وسط آن قرار دارد گل های معطر، گلدان های رنگارنگ سفالی، نیمکتی با ارتفاع کم و فانوس های مراکشی از جمله الزامات در دکوراسیون این بنا ها به حساب می آیند. .

 

۲-جسارت در انتخاب رنگ هایی به سبک مراکشی :


رنگ های غالب سبک مراکشی، که بیشتر برگرفته از طیف رنگ های دریا و بیابان است، رنگ های زنده، پر رنگ و جسورانه است. دیدن رنگ هایی چون قرمز درخشان، نارنجی و آبی پر رنگ در خانه های مراکشی با دیوارهایی به رنگ های خنثی و کم رنگ یکی از ترکیب رنگی های رایج است.

 

۳-استفاده از مبلمان به سبک مراکشی : 


مبل های با روکش مخمل و وسایل چوبی با نقش و نگارهای حکاکی شده از نشانه های شاخص مبلمان مراکشی است. اگر نمی خواهید تمام وسایل منزل خود را عوض کنید و در عین حال دوست دارید خانه شما حال و هوای مراکشی داشته باشد، کوسن ها و تشکچه های ازا جنس مخمل و نقش و نگارهای مراکشی به فضای نشمین اضافه کنید. می توانید با اضافه کردن یک پاراوان یا میز کوچک حکاکی شده       

 

۴-استفاده از پارچه های به سبک مراکشی :


از پارچه های مراکشی با طرح های هندسی و رنگ های منحصر به فرد که از جنس ابریشم، حریر و سایر پارچه های ظریف هستند برای پرده، کوسن، و سایر المان های پارچه ای منزل استفاده کنید. در پارچه فروشی به دنبال پارچه هایی با طرح های هندسی، رنگ های شاد و ظریف بگردید و از آن ها در دکوراسیون مراکشی خانه خود استفاده کنید

 

۵-کاشی های پر نقش و نگار در سبک مراکشی :


یکی از المان های ثابت معماری به سبک مراکشی میباشد  که به عنوان کفپوش، دیوارپوش، قاب هایی برای در و پنجره و سایر قسمت های معماری داخلی و خارجی منازل مورد استفاده قرار می گیرد. از این کاشی های زیبا و رنگارنگ می توانید برای کاشی های آشپزخانه، دیوار شومینه و یا کفپوش استفاده کنید.

 

۶-فانوس های مراکشی :


یکی از المان های منحصر به فرد دکوراسیون به سبک مراکشی، فانوس های فلزی با نقوش مشبک است. زمانی که این فانوس ها روشن می شوند، به خاطر طرح های مشبک روی آن ها نورپردازی زیبایی را ایجاد می کنند. فانوس های مراکشی قابل تشخیص ترین قسمت در طراحی مراکشی اند. این قطعات پیچیده از فلزاتی نظیر برنج یا مس ساخته شده اند. این قطعات سایه های شگفت انگیزی در اطراف خود دارند و از سقف آویزانند.

 

۷-صنایع دستی فلزی

جزیی از دکوراسیون و صنایع دستی مراکش به حساب می آید. از این ظروف زیبای فلزی مراکشی برای تزیین منزل استفاده میکنند.

 

ویژگی هریک از فضاهای داخلی به سبک مراکشی

۱-نشیمنبه سبک مراکشی:برای ایجاد این نوع دکوراسیون، چیدمان مبل‌های اتاق پذیرایی را طوری انتخاب کنید که یک نیمکت و دو صندلی روبه‌روی هم و یک میز بزرگ جهت سرو غذا و نوشیدنی در وسط باشد. تلویزیون را داخل دکورهای در دار قرار دهید و فقط برای برنامه‌های مورد علاقه از آن استفاده کنید. به این ترتیب وقت بیشتری را با خانواده و عزیزان می‌گذرانید

راحتی‌های کوتاه و گرد چرمی (عثمانی) با رنگ‌های شاد را در اتاق پخش کنید. استفاده از میزهای چوبی و رنگی شاد، فرش‌های دستباف، میزهای پلیش‌خورده، سینی‌های برنجی، صندلی‌ها و میزهای کناری کنده‌کاری شده، کوسن‌های نرم، پرده‌های زیبای ابریشمی، چرم و صنایع دستی را فراموش نکنید. گلیم یا فرش طرح‌دار مراکشی، دکوراسیون شما را تکمیل می‌کند.از میهمان‌ها، با چای نعناع که داخل لیوان‌های شیشه‌ای مراکشی با حاشیه طلایی ریخته‌اید، از آن‌ها پذیرایی کنید


۲-سرویس بهداشتی به سبک مراکشی :


در سرویس‌های بهداشتینیز نیازی به صرف بودجه زیاد نیست. سطوح مشکی براق یا لاکی رنگی، آینه‌های زیبا، ستون‌های تزیین شده با سرامیک، پنجره‌های تزیینی که انعکاسی زیبا از نور را ایجاد کرده است.طرح زیبا روی کشوها، خود نوع دیگری از دکوراسیون است. با استفاده از این کشوها می‌توانید بسیاری از وسایل شخصی خود را داخل آن‌ها قرار دهید و از معرض دید دور کنید.در حمام، وان و چیزهای اطراف آن به شکل همان ستاره هشت پر هستند و دیوار آینه کاری هم که وجود دارد براساس یک طرح سنتی اسلامی طراحی شده است .

 

۳-اتاق خواب به سبک مراکشی :


در اتاق خوابی به سبک مراکشی، می توانید از تخت های فرفورژه یا تخت های ساده با تاج چوبی کنده کاری شده و میزهای پاتختی با همان سبک استفاده کنید. اگر دیوارهای اتاق را به رنگ فیروزه ای در آورید، تلفیقی از عناصر ایرانی با سبک مراکشی خواهید داشت. اگر اتاق خوابتان کوچک است، می توانید تنها دیواری را که به رنگ کرم نخودی در آورید. در این صورت می توان روتختی، بالش ها، و کوسن ها را از از جنس حریر و ابریشم یا ساتن و به رنگ فیروزه ای انتخاب کرد. پرده های حریری که دور تخت را می پوشانند از عناصر دیگر دکوراسیون مراکشی هستند.