ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

سقف دال بتنی

  • 30 شهریور 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
سقف دال بتنی

دال بتنی نوعی سقف در ساختمان ها که به صورت یکپارچه از مصالحی مانند بتن و فولاد ساخته میشود. از این دال در ساخت انواع سازه با کاربردهای متفاوت و ساخت عرشه انواع پل و کف سازی ها استفاده میشود و اجزای تشکیل دهنده آن میلگرد و بتن هستند. دال بتنی بیشتر در سقف طبقات مورد استفاده قرار میگیرد و ضخامت آن بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر است. دال هایی که ضخامت کمتری دارند به عنوان سنگ فرش مورد استفاده قرار میگیرند.

دال بتنی یا در محل پروژه و یا به صورت پیش ساخته آماده و به محل پروژه حمل میشود. نحوه آماده سازی آن در محل پروژه توسط قالب هایی که خمیر بتن در آنها ریخته میشود صورت میگیرد. قبل از بتن ریزی میلگردهای تقویتی در قالب قرار داده شده و توسط وسایل پلاستیکی نگه داشته میشوند. این کار باعث میشود میلگردها به طور کامل توسط بتنپوشش داده شوند. قالب هایی که در دال بتنی استفاده میشوند از جنس صفحات پلاستیکی, فولادی و یا چوب هستند. برای ساخت پروژه هایی که کیفیت کار در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است قالب های فولادی و پلاستیکی مورد استفاده قرار میگیرد. در بعضی مکان ها نیز مانند دال های کف ساختمان که با دیوارهای پی و یا آجر احاطه شده اند نیازی به استفاده از قالب نیست زیرا دیوارها به عنوان کناره های سینی قالب عمل میکنند. برخلاف دال بتنی که در محل پروژه ساخته میشود دال بتنی پیش ساخته در کارخانه تولید شده و به محل اجرای پروژه منتقل میشود. تکیه گاه دال در سازه باید ابعاد دقیقی داشته باشد تا دال بتنی پیش ساخته به صورت صحیح در جای خود نصب شوند .

 

مزایای سقف دال بتنی :

۱-اجرای آن به میزان قابل توجه منجر به صرفه جویی در مصرف مصالحی نظیر سیمان، آب، فولاد، سنگدانه ها و … خواهد شد.

۲-از آتش سوزی و انتشار آتش به سایر نقاط جلوگیری میکند.

۳-طول عمر آن بالاست، در نتیجه ساختمان سال ها عمر می کند.

۴-سرعت اجرا در این سقف بالا میباشد.

۵- رفتار این سقف در برابر نیروهای زمین لرزه مستحکم تر نسبت به سازه های دیگر می باشد.

۶-عایق صوتی سقف دال بتنی از مهم ترین مزایای آن محسوب میشود.

۷-با انتخاب سقف دال می توان در هزینه های حمل و نقل صرفه جویی نمود.

۸-مقاومت برشی و خمشی سقف دال بتنی بالا می باشد.

 

معایب سقف دال بتنی :

۱-استفاده از آن در ساختمان های اسکلت فولادی توصیه نمی شود.

۲-اجرای این سقف ممکن است با مشکلات بسیاری مواجه شود.

۳-وزن این سقف نسبت به سایر سقف ها بالاتر است.

۴-مقاومت کششی دال بتنی پایین می باشد.

 

انواع دال بتنی از نظر موقعیت قرار گیری در ساختمان :

۱-دال‌های آویخته:

دال‌های آویخته بارها را بوسیله عملکرد خمشی منتقل می‌نمایند و فضای بالایی و پائینی را جدا می‌کنند.


۲-دال‌های روی زمین:

دال‌های روی زمین بارهای متمرکز را بر روی تکیه گاهی مثل زمین پخش می‌کند و سطحی برای کار کردن فراهم می‌نماید و سطح زمین را نیز محفوظ می‌کند.


۳-دال ‌بتن مسلح :

دال‌های بتن مسلح معمولاً ضخامت ثابتی ثابتی دارند و می‌توانند بر روی تیرهای بتن مسلح و فولادی، دیوار بتن مسلح و غیر مسلح‌ یا بستر زمین تکیه نمایند.

 

 

انواع سقف دال بتنی :

‌۱-دال‌ تخت:


که در آن تیر اجرا نمی‌شود و ستون‌ها و دیوارهای برشی مستقیماً از طریق دال بتنی بهم متصل می‌شوندسقف‌های کوبیاکس و یوبوت نیز از این نوع دال محسوب می‌شوند.‌ استفاده از نوع سقف‌ها به علت صلبیت کمتری که نسبت به تیر دال‌ها دارند محدودیت‌هایی دارد‌.  .

۲-تیر دال:


در این نوع سقف تیرهای اصلی نیز اجرا می‌شوند هر چند این نوع دال معمولاً از انواع سقف‌های کامپوزیتو یا تیرچه بلوک سنگین‌تر است ولی به لحاظ سازه‌ای و صلبیت یکی از بهترین انواع سقف‌ها است .

۳-دال مجوف‌ بتنی:


نوعی تیر دال است که در آن تیرهایی به صورت عمود بر هم در هر چشمه اجرا میشود. این نوع دال دارای صلبیت بیشتری نسبت به تیر دال‌ها است و در آن برای دهانه‌های بزرگتری می‌توان استفاده کرد.

‌۴-دال بتنی ‌پیش ‌تنیده :


این نوع سقف که بیشتر در غرب ایالات متحده از آن استفاده شده، از انواع جدید سقف‌ها در کشورمان است. این نوع سقف از لحاظ عملکرد سازه‌ای و صلبیت یکی از بهترین انواع سقف‌ها است و با آنکه از لحاظ ضخامت و وزن نسبت به دیگر سقف‌ها نازکتر و سبکتر است از آن برای دهانه‌های بسیار بزرگ استفاده شده است.

سقف دال بتنی
5 از 1 رای