ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

سبک باروک در طراحی و دکوراسیون داخلی

  • 30 اردیبهشت 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
سبک باروک در طراحی و دکوراسیون داخلی

در قرن هفده میلادی سبک باروک  در ایتالیا پدیدارشد و تا اوایل قرن هجده میلادی  به عنوان سبک بسیار محبوب در میان مردم اروپا بود. سبک باروک تنها به معماری و دکوراسیون ختم نشد و توانست تمامی حوزه‌ها از جمله معماری، نقاشی، مجسمه‌سازی، تئاتر، موسیقی، ادبیات، رقص و  فلسفه را تحت تاثیر خود قرار دهد. از سبک باروک می‌توان به کاخ ورسای و موزه لوور اشاره کرد که معماری و طراحی داخلی فوق‌العاده آن همگان را شگفت‌زده می‌کند. سبک باروک کلاسیک، بسیار مجلل و چشم‌گیر و نمایان گر عظمت و اقتدار می باشند.

تزئین سقف، کف و دیوارها در طراحی داخلی باروک بسیار مهم است و اکثرا دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب است. برای تزئین سقف معمولا از حاشیه‌های متنوع و لوسترهای کریستالی استفاده می‌شود. در مورد تزئین دیوارها نیز تابلوهای نقاشی معروف، آینه، قاب‌های طلایی و مواردی از این قبیل بکار برده می‌شود. برای کف اتاق نیز از سنگ مرمر، گرانیت یا سرامیک استفاده می‌شود. اگر به اتاق نشیمن زیر توجه کنید، مطمئنا دیوار تزئینی آن شما را شگفت زده خواهد کرد. مبل عظیم و میز عثمانی زیبایی این اتاق را چندین برابر کرده است.  


نماد سبک باروک :

۱-اگر به دنبال ظاهر مدرنی برای باروک هستید، می‌توانید از چرم یا مخمل برای پارچه مبلمان استفاده کنید.

۲-در سبک باروک جزئیات از اهمیت بالایی برخوردار است و شما می‌توانید آن را در منبت‌کاری پایه‌های میز و صندلی‌ها، پرده و یا قلاب دوزی‌ها به خوبی مشاهده کنید.

۳-از دیگر خصوصیات دکوراسیون داخلی به سبک باروک می‌تواند به قالیچه و فرش‌های دستباف و نفیس آن اشاره کرد.

 


ویژگی ها مشخص سبک باروک در دکوراسیون داخلی :

۱-استفاده از پارچه های  نفیس و کتان لوکس، زربافت، ابریشم و مخمل

۲-پرده های لوکس و نقش دار

۳-گچ بری های دیوارها و سقف به رنگ طلایی

۴-استفاده از رنگ‌های درخشان طلایی، قرمز تیره، سبز و همچنین طرح‌های طلاکوب در آینه‌ها، قاب‌ها، سفالینه‌ها، مجسمه‌ ها

۵-استفاده از مصالحی مانند سرامیک‌ های باکیفیت و چوب در طراحی کف ساختمان

۶-قالیچه‌ها و فرش‌های دستبافت و نفیس برای اتاق‌ها

۷-نصب دستگیره‌ های چوبی، لوسترهای کریستال و آینه‌های بزرگ

۸-استفاده از پرده‌هایی با پارچه‌های گل‌دار و گلدوزی شده 


ویژگی وسایل خانه به سبک باروک : 

دکوراسیون باروک، تجملی و شرح دهنده شکوه و عظمت است. برای دکوراسیون دیوارها میتوانید از نقاشی های دیواری باروک استفاده کنید. مجسمه ها و تندیس های ظریف که اغلب کودکان، نوازندگان و زنان زیبا را به نمایش میگذارد میتواند در دکوراسیون داخلی به کار رود.

۱-مبلمان در سبک باروک : 

مبلمان با حکاکی های نفیس که با طلا یا برنز پوشش داده شده اند. روکش های چوب گرانبها که با موزائیک و فلزات باارزش آراسته شده اند میتواند به عنوان یک گزینه انتخاب شود. پایه های مبلمان دارای انحناء است. 

۲-تضاد رنگ مبلمان و دیوارها در سبک باروک :

میزها و کانترتاپ ها در این سبک با موزائیک تزئین شده اند. باروک توسط صندلی های عثمانی، قفسه ها، دراورها و کمدهای دوتایی مشخص میشود. رنگ مبلمان مشابه رنگ دیوارهاست اما میتواند در تضاد با آن نیز باشد.


طراحی و دکوراسیون داخلی با سبک باروک :

۱-طراحی اتاق خواب ها در سبک باروک:


باید توجه شود که سبک باروک  مناسب برای طراحی اتاق های بزرگ است در غیر این صورت مبلمان حجیم از نظر بصری سبب کوچک به نظر رسیدن اتاق خواهند شد. به منظور طراحی داخلی اتاق میتوانید از موادی مانند کریستال، سنگ طبیعی، چوبهای گرانبها، مرمر و گرانیت استفاده کنید.اتاق خواب باروک همچنین دارای مقدار زیادی از قطعات حکاکی شده مبلمان است. سقف در اتاق خواب معمولا غنی با گچکاری های زیبا تزئین شده است. پنجره ها در اتاق باید با پرده ای سنگین آراسته شود. پالت رنگ با سایه هایی از طلایی، بژ، قرمز و قهوه ای غالب است.

 

۲-طراحی آشپزخانه سبک باروک:


آشپزخانه سبک باروک دارای منحنی های زیاد است و غنی از حکاکی ها و طلاکاری با پایه های منحنی شکل مبلمان و لوسترهای کریستالی است.

 

۳-طراحی حمام در سبک باروک :


حمام در سبک باروک همچنان پرجلوه است. پالتی از رنگهای طلایی، سینک مرمر، موزائیک های سقف و نقاشی های دیواری، آینه بزرگ با یک قاب گرانبها به طور مطلوب در حمام سبک باروک ظاهر خواهد شد.

 

 

۴-طراحی اتاق نشیمن طلایی  به سبک باروک :


رنگ طلایی از ویژگی‌های بارز سبک دکوراسیون باروک است که در کنار پالت رنگی زمینی مثل قهوه‌ای فوق‌العاده عمل می‌کنند. عموما از رنگ طلایی در مبلمان، قاب‌ها، مجسمه‌ها و سفالینه‌ها استفاده می‌شود.در سبک دکوراسیون باروک پارچه‌های نفیس با طراحی‌های پیچیده و پر نقش و نگار زیاد دیده می‌شود.