ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

سازه LSF در صنعت ساختمان

  • 10 شهریور 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
سازه LSF  در صنعت ساختمان

سازه LSF سازه ای پیش ساخته وسبک است که بر اساس طرح معماری ساختمان، در محل کارخانه تولید شده وسپس در محل ساختمان بااستفاده از پیچ های سر مته ای، بولت ها و سایر اتصالات نصب وبر پا خواهد شد.این سازه ها که از ورق گالوانیزه با عرض پروفیل متغیر(معمولا ۸ تا ۳۰ سانتی متر) تولید می شوند به عنوان جایگزین سازه های فلزی یا بتنی موجود یا هر نوع هایل دیگری است که در ساختمان سازی به کار برده می شودسازه  LSF یا همان سیستم سازه‌های فولادی سبک مهم‌ترین عاملی که در خود دارند و موجب تمایز آن‌ها از سایر سازه‌ها شده، مقاطع فولادی جدار نازکاست. سیستم فولادی سبک سازه LSF  امروزه به دلایل بی شماری در سطح جهان مورد استفاده قرار گرفته است .

 

مزایا سازه LSF :

۱-سرعت اجرای بسیار بالا

۲-کیفیت بالا و یکنواخت سازه نهایی

۳-سبکی و در نتیجه کاهش نیروی زلزله وارد بر سازه

۴-کیفیت بالای اجرای اتصالات

۵-برخوردار از استانداردهای جهانی مصرف انرژی

۶-حمل و نقل آسان از کارخانه تا محل پروژه 

۷-قابلیت بازیافت بخش عمده مصالح و دوست دار طبیعت 

۸-مقاومت و دوام بالا فولاد گالوانیزه در برابر شرایط محیطی نامطلوب

۹-سهولت اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی

۱۰-تطابق فرهنگی محیط داخل و نمای ساختمان با ساختمانهای سنتی

۱۱-عملکرد عایق صوتی خوب سازه LSF

۱۲-برخوردار از استانداردها و ضوابط ضد آتش سوزی

۱۳-نیاز به فضای کم کارگاهی و ایمنی بیشتر در کارگاه

 

معایب سازه LSF :

۱-در ابعاد دهانه محدودیت وجود دارد.

۲-تعداد طبقات قابل ساخت با این سیستم محدود است.

۳-به نیروی کار متخصص و خبره نیاز دارد.

۴-تامین قطعات فلزی گالوانیزه تولید شده در کارخانه هزینه نسبتا بالایی دارد.

 

نحوه عملکرد سازه LSF :


سقف سازه این ساختمان ها متشکل از تیرهای فلزی است که فواصل تیرچه ها با توجه به ظرفیت باربری عضو و ابعاد قطعات پوشش سقف که می تواند از نوع تخته های سیمانی ضخیم و یا دال بتن مسلّح باشد، تعیین می شود. در سازه های فولادی موجود، دهانه مهاربندی، فقط شامل دو ستون می باشد. در حالی که در قاب های سبک فولادیدر یک دهانه مهاربندی بیش از دو استاد وجود دارد، در این سیستم اعضای فشاری در طول دهانه توزیع شده و اعضای قطری نیز به آنها متصل می شود، در نتیجه اعضای فشاری علاوه بر باربری ثقلی، در تحمّل نیروهای جانبی باد و زلزله نیز شرکت می نماید.  

اجزای قائم این سیستم تحت بارهای ثقلی، بعنوان عضو باربر فشاری عمل می کند، چنانچه اعضای فشاری در دهانه های مهاربندی شده قرار گرفته باشند علاوه بر بارهای ثقلی، نیروهای ناشی از بارهای جانبی باد و زلزله را نیز تحمّل می کنند و از آنجاییکه در ارتفاع ساختمان ممتد نمی باشند، اتصال آنها به کف، سقف و یا فونداسیون حائز اهمیّت می باشند که توسّط بولت های فولادی با عملکرد کششی انجام می شود.

اعضای قائم در این سیستم سازه  LSF استاد می نامند. اتصال اعضای فشاری (استادها) به کلاف عرضی (ترک) به وسیله یک عضو واسطه با مقطع ناودانی (رانر) صورت می پذیرد. در بیشتر موارد دو نوع سقف در قاب های سبک فولادیاستفاده می شود.  


انواع اجرای سازه LSF : 

۱- از نوعی صفحه سبک از مصالحی مانند صفحات سیمانی ضخیم استفاده می شود که بیشتر در ساختمان های یک طبقه با سقف شیب دار و یا بام در مناطقی که بار برف و باد قابل ملاحظه نیست استفاده می گردد بدین شکل که صفحات را بر روی تیرچه ها قرار داده و بال فوقانی تیرچه ها را توسط پیچ خودکار به صفحه متصل می کنند.

۲- دال بتن مسلّح است که می تواند به صورت پیش ساخته یا بتن ریزی درجا باشد که در حالت درجا، دال بتن مسلّح از طریق یک ورق موج دار که مانند قالب عمل می کند، بر روی تیرچه ها قرار داده می شود و هیچگونه اتصالی بین دال بتن مسلّح و تیرچه فلزی وجود نداشته و در واقع دال بر روی یک تکیه گاه ساده قرار می گیرد، بنابراین دال بین دو تیرچه دارای تکیه گاه ساده بوده و رفتار تیرچه ها نیز بصورت یک عضو خمشی مستقل خواهد بود.

 


کاربرد سازهLSF :

کاربرد این ساختمان ها به عنوان یک سیستم سازه ای مستقل و اکثرا درانبوه سازی ساختمان های دوطبقه، ساختمان های اداری و تجاری، واحدهای صنعتی و سالن های ورزشی یک طبقه است. یک سیستم سازه ای باربر ثقلی است که قابلیت ترکیب شدن با سیستم سازه ای دیگر، مانند دیوارهای بتن مسلح سازه ای را دارد.

۱-ساختمان های کم واحدی

۲-دفاتر و ساختمان های تجاری کوچک

۳-ساختمان های ورزشی و آموزشی

۴-اجرای واحدهای صنعتی

۵-احداث نیم طبقه در داخل بناهایی با ارتقاع زیاد

۶-توسعه تعداد طبقات بر روی پشت بام ساختمان های موجود

۷-فضاهای کاربردی پیش ساخته مثل سرویس های بهداشتی به صورت

۸-بازسازی مناطق آسیب‌دیده از بلایای طبیعی (زلزله، سیل، طوفان، رانش زمین و …) از نقطه نظر اسکان دائم

۹-اسکان نیمه موقت آسیب‌ دیدگان از بلایای طبیعی (با توجه به سرعت احداث و هزینه پایین.