ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

تاثیر گل و گیاه در طراحی و دکوراسیون داخلی

  • 15 تیر 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
تاثیر گل و گیاه در طراحی و دکوراسیون داخلی

استفاده از گل و گیاه درطراحی و دکوراسیون داخلی  منزل، یکی از تکنیک های مهم طراحی داخلی به شمار می رود. اما است گل و گیاه در دکوراسیون منزل نقشی فراتر از عناصر طراحی داخلی دارند. آن ها به عنوان نماینده طبیعت در منزل، از عناصر ایجاد آرامش هستند. ۷ فواید استفاده از گل و گیاه برای طراحی دکور خانه را مطالعه می کنید.


فواید استفاده از گل و گیاه در خانه : 

۱-ایجاد نقطه کانونی در منزل :  

برای جلب توجه افراد و پرت کردن حواس آن ها از نقایص های منزل باشد. گیاهان بزرگی مانند نخل، فیکوس و نخل های دراسنا بعلت اندازه بزرگ خود این قابلیت را دارند و به همین منظور از گزینه های همیشگی طراحان داخلی محسوب می شوند.

 در صورتی که از این گیاهان در دکوراسیون خانه، با عنوان نقطه کانونی استفاده می کنید کافی است آن را در گوشه دلخواه خود قرار داده و برای تکمیل زیبایی آن، از گیاهانی مانند خزه در گلدان کمک بگیرید. استفاده از گیاهی ماننده خزه به این علت توصیه می شود که توجه را از گیاه اصلی پرت نمی کند.

در حقیقت گیاهان با ظاهر نا متعارف، مجسمه هایی به شمار می روند که با گذشت زمان رشد کرده و ظاهری شگفت انگیز به خود می گیرند. همچنین استفاده از گیاهان در دکوراسیون خانه برای پنهان کردن یک منظره نیز مرسوم است. برای مثال می توان از گیاهان برای پنهان کردن تجهیزات الکترونیکی روی دیوار استفاده کرد.

 

۲-قاب کردن منظره دلخواه :

از گیاهان می توان برای قاب کردن یک منظره استفاده کرد، تا حواس بیننده ناخودآگاه به آن معطوف شود. در این حالت، استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون برای تاکید بر یک نقطه خواهد بود. در منزل نیز، گیاهان مشابه، دو طرف درب ورودی،  آسانسور، پله ها و یا حتی جلب برای توجه بیننده به یک اثر هنری استفاده می شوند.

 

 

۳-کاهش صدای مضر و آلودگی صوتی :

یکی از عوامل جذب صدا‌های مضر محیط هستند، بنابراین استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه می تواند تا حد زیادی بدون آنکه به چیدمان محیط لطمه بزند، این صدا‌ها را به خود جذب کند. صدا‌ها در محیط، با برخورد به دیوارها، کف، پنجره ها و حتی مبلمان منعکس می شوند که این امر موجب تشدید صدا شده و در فضا همهمه ایجاد می شود.

استفاده از گیاهان تاثیر زیادی در جذب صدا‌های فرکانس بالا دارند. استفاده از گیاهانی مانند فیکوس، نخل دراسنا، اسپاتی‌فیلوم، شفلرا آربوریکلا و فیلودندرون‌های قلبی شکل پیشنهاد شده است. گیاهانی با برگ های کوچک مانند فیکوس نیز در مقابل جذب صدا مقاوم بوده و آن را پخش می کنند، بنابراین محیط داخلی منزل آرامتر و آرامش بخش خواهد شد.

 

۴-افزایش عمق محیط : 

فضا‌های بزرگی مانند لابی ساختمان ها معمولا محیط های راحتی نیستند و افراد با قرار گرفتن در آن ها احساس ناخوشایندی تجربه می کنند. با استفاده از گل و گیاه در منزل و محیط های بزرگ تر، فضا از نظر بصری به بخش های کوچکتری تقسیم می شود که احساس ناخوشایند مذکور را از بین می برد. از گیاهان می توان به عنوان پارتیشن های جداکننده استفاده کرد که فضایی خصوصی را از یک محیط بزرگتر جدا می کند.

 

۵-کاهش ارتفاع بصری سقف :

قرار گرفتن در محیط هایی با سقف های بلند، باعث می شود که بیننده احساس کوتاهی قد و آسیب پذیری داشته باشد؛ بنابراین استفاده از گل و گیاه در دکور منزل با سقف های بلندتر از حالت معمول، می‌تواند خطای دید ایجاد کرده و فضا را دلپذیر کند.

 

۶-افزودن رنگ به محیط :

گیاهان با طیف رنگی که از سبز تیره به سبز لیمویی تغییر می کند، به محیط رنگ می بخشد. استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه،   مثل اضافه کردن ادویه به غذا، می تواند تغییری استثنایی ایجاد کند. برگ های به رنگ سفید، نقره‌ای، زرد، قرمز، بنفش و یا نارنجی و گاهی ترکیب چند رنگ در برگ‌های گیاهان، به فضای ساده‌ای که در آن قرار می گیرند، عمق می بخشد. قرار دادن چند گیاه در کنار یکدیگر با ترکیب مناسب، تصویری زیبا و موثر در گوشه‌ای از منزل تان خلق خواهد کرد.

 

۷-پاک سازی هرگونه آلودگی هوا :

در آخر شناخته شده ترین اثر ضمنی استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون خانه، افزایش کیفیت هوای منزل است که باعث بهبود احساس ما نسبت به محیط می شود. گیاهان ترکیبات شیمیایی مانند  بنزن را از هوا جذب کرده و آن ها را تبدیل به ترکیباتی مفید برای خود می‌کنند. همچنین مونواکسید کربن هوا تا ۹۰ درصد توسط گیاهان جذب می شود. رطوبت مناسب برای احساس آرامش، ۳۰ تا ۶۰ درصد است که گیاهان گلدانی آن را تامین و همچنین دمای هوا را معتدل کرده و فضایی آرام و سالم به ارمغان می آورند .

 

انواع گیاهان تزئینی برای خانه و آپارتمان :

۱-کاکتوس‌ :


کاکتوس را باید برای قسمت‌های نورگیر ساختمان در نظر بگیرید، اما نباید در معرض مستقیم نور خورشید باشند. با توجه به استقامت و بردباری کاکتوس‌ها نسبت به شرایط محیطی حتی افراد پرمشغله یا تازه‌کار هم قادر به پرورش این گیاهان صبور خواهند بود. در ضمن تأسیسات حرارت مرکزی موجود در آپارتمان‌ها روزهای سرد زمستان را هم برای کاکتوس‌ها گرم و دل‌چسب کرده است.

تعداد بالای گونه‌های گیاهی کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ ها با توجه به‌ظاهر جذاب و متفاوت، سبک زندگی خاص، نگهداری و پرورش آسان در بسیاری از گونه‌ها و گل‌های لطیف و زیبایشان طرفداران زیادی دارند. با گسترش آپارتمان‌نشینی و زندگی پرمشغله امروزی بر تعداد پرورش ‌دهندگان این گیاهان افزوده می‌شود.

کاکتوس‌ها در رنگ‌ها و انواع مختلفی وجود دارند و مجموعه‌ای از آن‌ها بر روی یکی از میزهای کوچک کنار سالن نشیمن می‌تواند یک دکوراسیون جذاب را رقم بزند.


۲-آگلونما :


گل آگلونما از گیاهان زیبای آپارتمانی است که به دلیل داشتن برگ‌های انبوه، برای اتاق‌های کوچک و محیط‌های اداری و آپارتمانی بسیار مناسب است و جلوه‌ای زیبا، سبز و با طراوت به فضا می‌دهد. کاشت آگلونما با دیگر گیاهان آپارتمانیدر داخل یک گلدان مستطیلی بزرگ، مقایسه جالبی در شکل برگ‌ها ایجاد خواهد کرد و ایده زیبایی برای کاشت گل در منزل است .


۳-بامبو :


برای این‌که قسمت‌های تاریک‌تر و بی‌نورتر کاشانه‌تان را سبز و شاداب کنید بهتر اسـت بـه سراغ گیاه بامبو بروید. این گیاه نیازی بـه نور زیادی ندارد و در محیط تاریک و با نور غیرمستقیم خورشید هم بـه رشدش ادامه می‌دهدعلاوه بر این‌که در فنگ‌شویی هم بـه آن اهمیت زیادی داده می‌شود. لاکی بامبو یکی از مناسب‌ترین گیاهان برای آپارتمان اسـت و باید حتماً آن‌ها در آب پرورش بدهید و هر ۲ تا ۴ هفته یک‌بار هم آب آن‌ها عوض کنید.

۴-آلوئه ورا :


 این گیاه در آپارتمان‌تان نگهداری میشود که  هم از زیبایی آن لذت ببرید و هم برای درمان از آن استفاده کنید، باید به سراغ آلوئه ورا بروید. نگه‌داری از آلوئه‌ورا در آشپزخانه‌ یا اتاق نشیمن به معنای داشتن گیاهی جذاب و شیک اسـت کـه برای درمان زخم و سوختگی هم به‌آسانی بـه کمکتان می‌آید. بهتر اسـت، آلوئه‌ ورا را نزدیک پنجره نگه‌د ارید و به طور منظم بـه آن آب بدهید و بگذارید دو تا سه سانتی‌متر سطح خاک در فواصل آبیاری خشک شوند.