ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

تاثیر آتریوم در طراحی و دکوراسیون داخلی

  • 25 اردیبهشت 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
تاثیر آتریوم در طراحی و دکوراسیون داخلی

به فضای بزرگ و باز میان ساختمانآتریوم گفته می‌شود. ریشه ی لاتین که درمعماریبه فضای بزرگ و باز میان ساختمان گفته می‌شود. ایتریوم یکی از بیشترین استفاده‌ها را در خانه‌هایرم باستانبه منظور تعبیه نور لازم و تهویه داخلیداشته است      

دلیل استفاده ازآتریوم موارد مسئله نورگیری و سایه به آنها با هم در تعارض قرار می‌گیرند معمولاً از قابلیت بازتاب نور و سایبان های موثر در تهویه آتریوم استفاده می‌شود استفاده از سایبان باعث جلوگیری از نورگیری کامل در زمستان و لزوم وجود نورهای مصنوعی بیشتر در بقیه اتاقهای ساختمان و حتی در خود آتریوم می‌شود بدین منظور معمولاً از سایبانهای متحرک و قابل جابه جایی و امکانات تهویه متفاوت در زمستان و تابستان استفاده می‌شود معمولاً طراحان و معماران در مورد نورگیری اتاق خوابها دور تا دور آتریوم‌ها به صورت طبیعی بسیار خوش بینانه فکر می‌کنند ولی معمولاً حرکت ابرها باعث اختلاف نورگیری در ارتفاع های مختلف آتریوم و فضاهای اطراف آن می‌شود. یعنی در ارتفاعات بالاتر نورگیری کمتری صورت می‌گیرد که معمولاً این مشکل از طریق نورگیری سقفی حل می‌شود  .

 

انواع آتریوم

آتریوم به سه دسته کلی قابل اجرا میباشد که عبارتند از :

۱-سقف شیشه ای۲-دریچه و یا سقف متحرک :
۳-روباز بودنتقسیم بندی می شوند. تقسیم بندی دیگر این فضا بر اساس وجود یا عدم وجود دیوارهای شیشه ای جدا کننده و یا دیوار با قرار گیری پنجره نور داخل را تامین میکنند، که از این طریق مرز بندی یا عدم مرز بندی آتریوم با فضای داخلی مشخص می شود.

 

 

مزایای آتریوم

۱-ذخیره انرژی از طریق متعادل نگه داشتن ساختمان.

۲-با انواع سبک های دکوراسیون داخلی سازگار میباشد

۳-تانین نور داخل و روشن سازی ساختمان

۴-نمای منحصر به فرد و زیبا در دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی

۵-فضایی مناسب برای دورهمی ها می توان در صورت وجود مساحت مناسب، از کاناپه، میز و صندلی های سبک و موارد مشابه برای ایجاد فضایی مناسب برای گردهمایی های خصوصی و خانوادگی بهره برد.

۶-طبیعت در قلب ساختمان و امکان نگهداری هرگونه گل و گیاه در داخل منزل.

 

دلیل اصلی بکار بردن پدیده آتریوم در ساختمان :

آتریوم با دو پدیده طبیعی کار می‌کند:

۱-پدیده گلخانه ای 

۲-پدیده اثر دودکشی

 

۱-آتریوم و پدیده گلخانه ای :


اشعه خورشید با طول موج کوتاه از جدار شیشه عبور می‌کند و باعث گرم شدن درون فضا می‌شود و هنگام بازتاب به خاطر طول موج بلندش نمی‌تواند از شیشه‌ها عبور کند و باز می‌گردد، این پدیده معمولاً در زمستانها به گرم شدن فضای داخلی کمک می‌کند و در تابستان مناسب نیست (اثبات: انرژی و طول موج رابطه عکس دارند.)

 

۲-آتریوم و پدیده اثر دودکشی :


این پدیده در اثر همرفت در فضاهای بیرونی صورت می‌پذیرد، هوای گرم و سبک به طرف بالا می‌رود و سعی می‌کند که خارج شود، این باعث می‌شود فشار مثبت در بالای فضا و فشار منفی در قسمت میانی ایجاد شود اگر این هوا نتواند خارج شود، باعث لایه بندی هوا با درجات مختلف دما می‌شود تابش خورشید به دیواره داخلی مقابل آن را گرم می‌کند که سبب گرم شدن هوای مجاور آن می‌شود. این گرم شدن هوا گردش هوا را داخل آتریوم ایجاد می‌کند ازآنجا که این اشعه خورشید انرژی خود رااز دست داده است نمی‌تواند خارج شود و در داخل آتریوم می‌ماند. هوای گرم شده به سمت بالا حرکت می‌کند و هوای سرد تمیز بیرون که از دریچه‌های پایین وارد آتریوم می‌شود جایگزین ان می‌شود و این روند ادامه دارد.

تاثیر آتریوم در طراحی و دکوراسیون داخلی
5 از 1 رای