ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

بلکا و پتینه کاربرد آنها

  • 18 آبان 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
بلکا و پتینه کاربرد آنها

پوشش سلولزی، نوع جدیدی از دیوار پوش های مدرن میباشند که تقریبا بیش از یک دهه است که درایران طرفداران بسیاری پیدا کرده است. میتوان گفت تاریخچه پیدایش و ابداع بسیار قدیمی و به کشورهای آسیای شرقی برمیگردد. دراین کشورها خانه ها معمولا از چوب ساخته میشد.     

افراد محلی روشی ابداع کردند تا بتوانند عایقی برای محل سکونت خود دربرابر سرما پیدا کنند. روش ابداعی آنان بسیار جالب و خلاقانه بود. آنها رشته ها و الیاف گوناگون مانند پنبه، نخ، خرده پارچه حتی گاهاً پسماند های غلات و محصولات کشاورزی مانند سبوس گندم، کاه و دیگر مواد عایق رابا آب و چسب مخلوط میکردند و به دیوار ها و درب خانه میمالیدند و این گونه عایقی میان خانه و محیط سرد بیرون از خانه بسازند.

با تکنولوژی و امکانات مدرن به موادی ترکیبی از الیاف صنعتی پنبه سلولز خرده کاغذ خرده سنگ و دیگر موارد تزئینی به همراه پودر چسب رزین مخلوط و خرد کرده و با افزودن رنگ به آن تبدیل به پودری کردند که با مخلوط شدن با آب به خمیری قابل مالیدن به سطوح تبدیل می شد. این نوع پوشش در حال حاضر جایگزین بسیار مناسبی برای رنگ های شیمیایی، کاغذ دیواری و انواع دیگر دیوارپوش شده است.


مزایای پتینه :

۱-اجرای بلکا آن سریع و راحت است.

۲-مشکلات نصب دیگر دیوارپوشها ندارد.

۳-با دوام و محکم است.

۴-تنوع طرح و رنگ آن مناسب است.

۵-نیاز به زیرسازی ندارد.

 

پوشش سلولزی ازالیاف پنبه طبیعی و مشتقات آن ساخته می شوند. این الیاف در کارخانه تولید بلکا نما پوش کتان توسط دستگاه مخصوص درابعاد بسیار ریز خرد شده و سپس با میزان مشخصی ازرزین سلولزی وسنگ های تزئینی کاملاً مخلوط می شوند. این پوشش بدلیل برخورداری از مواد اولیه کاملاً طبیعی می‌تواند در فضاهای بهداشتی و درمانی مانند بیمارستانها استفاده شود.

 

بلکا:

رنگهای شیمیایی در کشورهای پیشرفته کمتر مورد توجه و استفاده است زیرا آنها اکسید سرب  موجود در رنگ های شیمیایی که عاملی سرطان زا می باشد به کار رفته است و باعث مضرات بسیار زیادی برای کارکنان کارخانجات رنگ سازی می شود و همچنین برای مصرف کنندگانی که در معرض استنشاق مواد فرار می باشند مضر است. پس ازگذشت ۷۰ سال ازتولید رنگ هنوز عیوب فراوانی برای رنگ شیمیایی موجود می باشد.

بلکا ازلحاظ فنی استفاده از رنگ های شیمیایی بدلیل نیازمند بودن زیرسازی چند لایه و آماده سازی قبلی و طولانی بودن فرآیند انجام و مشکلات پس از انجام مانند خشک شدن و بوی رنگ و دیگر مشکلات رنگ شیمیایی برخی از افراد را بدین فکر انداخت که برای رنگ آمیزی ساختمانها و اماکن بدنبال جایگزینی مناسب برای رنگ شیمیایی می باشند.

 

مزایا بلکا :

۱-جهت اجرا نیازی به زیرسازی اولیه ندارد از این رو در وقت و قیمت بلکاصرفه جویی شده و برخلاف انواع دیوارکوبوفضای خالیی بین پوشش و دیوار اصلی ایجاد نخواهد شد.

۲-بلکا به دلیل پوشش دادن سطوح بطور کامل ٬ نوعی عایق صوتی و حرارتی به شمار می رود.

۳-مواد اولیه بلکا ( پتینه و رومالین )٬ این پوشش ها گرد و غبار را به خود جذب نمی کنند.

۴-به جهت استفاده از مواد با کیفیت ٬ پایداری زنگ و طرح خود را به مرور زمان از دست نمی دهند.

۵-از آنجا که این مواد مستقیما بر روی دیوار قرار می گیرند در برابر ضربه مقاومت خوبی داشته و در سطوح آن ترک خوردگی به وجود نخواهد آمد.

۶-در صورت کنده شدن به راحتی قابل ترمیم و بازسازی می باشد.

۷-جهت اجرای پوشش بلکا نیازی به تخلیه محل نبوده و به دلیل استفاده از مواد کاملا طبیعی در ترکیبات آن با محیط زیست سازگار بوده و هیچگونه حساسیت و آلرژی ایجاد نمی کند.

۸-در اجرای بلکا می توان از ترکیب رنگ های مختلف استفاده نموده و طرح های زیبایی بوجود آورد .

 

معایب بلکا

۱-بدلیل صاف نبودن سطحبلکا شستشوی کامل آن همانند سطوح روغنی امکان پذیر نبوده – دربعضی مواقع  پشت لایه بلکا محل جمع شدن و لانه حشرات می باشد.

۲- درصورتی روی سطوح رنگی بلکا اجراء شود و بعدا بخواهیم دوباره بجای بلکا نگاری انجام بدهیم  نیاز به هزینه زیر سازی زیادی خواهیم داشت همانند کاغذ دیواری. موارد فوق از مشکلات بلکا محسوب می شود.      

 

تفاوت بلکا و پتینه :

بلکا متشکل از الیاف سلولزی و سنگ های تزئینی هست که بشکل خمیر در میاد و با ماله های شیشه ای روی دیوار و سقف اجرا میشه بلکا عایق صوتی ور عایق طوبتی مناسبی هم هست که دمای محیط راهم حفظ میکنه. از جنبه هنری زیبا و کارآمده ولی صرفا به عنوان تزیین ازش استفاده نمیشه.

ولی پتینه هنر کهنه کردن و یا به عبارتی رنگ و لعاب دادن به اشیا اجسام و سطوح و هرچیز رنگ پذیرهست.پتینه بیشتر حکم بازسازی اجسام قدیمی و کهنه رو به عهده داره.