ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

بررسی انواع سقف شیبدار از نظر جنس متریال

  • 21 آبان 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
بررسی انواع سقف شیبدار از نظر جنس متریال

به سقفی که حداقل شیب آن ۱۵ درجه تا حداکثر۷۰درجه باشد سقف شیب دار می گویند، عموما در اقلیم های سرد و پر بارش برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان از سقف های شیب دار استفاده می شود. در این نوع سقف ها، سازه ی سقف توسط آهن کشی و گاه فلزات دیگر ایجاد می شود و پوشش سقف شیب دار بر روی آن نصب می شود،این پوشش می تواند تایل های آردواز، سفال، چوب و یا از مصالح رایج دیگر باشند.

انواع پوشش سقف شیبدار به شش دسته تقسیم میگردد که عبارتند از :

 

۱-سقف شینگل آسفالتی :


یک از معروفترین و محبوب ترین پوشش های سقف شیبدار در دنیا شینگل آسفالتی می باشد و این به دلیل تنوع بسیار بالا در طرح های و مدل های انواع سقف شینگل می باشد و همچنین طیف رنگی بسیار متنوع که همواره باعث جلب رضایت کارفرمایان می شود.  

نصب سریع  و آسان شینگل همچنین دیتیل اجرایی بسیار ساده و قابل اجرای شینگل باعث شده این سقف همواره در دسته اول انتخاب پوشش سقف شیبدار قرار گیرد، سقف شینگل آسفالتی طول عمر بالا آن می باشد که حتی این اجازه را به برخی تولید کنندگان شینگل داده که گارانتی مادام العمر را برای محصولات خود فراهم کنند همچنین مناسب بودن برای اکثر شرایط آب و هوایی و سبکی سقف شیبدار شینگل آسفالتی از نکات قابل اشاره در مورد این متریال پوششی می باشداین نوع پوشش سقفی یکی از  پرفروش ترین متریال پوشش سقف شیبدار در امریکا در ۵۹ سال گذشته بوده است..

 

مزایا سقف شینگل آسفالتی  :

۱-سهولت و سرعت اجرا

۲-سبکی سقف،

۳-تنوع رنگ و طرح

۴-مناسب برای هر اقلیم آب و هوایی

 

۲-انواع پوشش تایل و سفال :


پوشش بعدی سقف شیبدار سفال و انواع تایل ها هستند. استفاده از ای نوع پوشش بام ظرافت خاصی و ظاهری اصیل و چشم نواز  در نمای ساختمان بوجود می آورد. امروزه کاربرد کم تری نسبت به رقبای خود دارد. البته نمونهای مشابه سفال از جنس سفال نبوده و بسیار سبک تر از نمونه سفال بوده اما هرگز نمی توان زیبایی و اصالت این نمونه ها را با سفال سنتی مقایسه کرد. بررسی پوشش سقف شیبدار تایل می توان به ایجاد شکستگی بسیار و نیاز به حفظ و ترمیم بالا دانست و تغییر رنگ در مقابل آفتاب به مرور زمان در نمونه های غیر سفالی اشاره کرد.


معایب سقف شیبدار تایل و سفال:

۱-نیاز به نصب تخصصی و دیتیل  اجرای کمی دشوار

۲-سنگینی بیش از حد در مقایسه با سایر نمونه های سقف

۳-احتمال شکستگی سفال و هزینه تعمیر و نگهداری سنگین

 

۳-پوشش سقف شیبدار فلزی:


پوشش فلزی سقف شیبدار بسیار مقاوم نسبت به تمامی شرایط  آب و هوایی هستند. این نوع پوشش سقف شیبدار در ۲ نوع ورق پنل همچنین در حالت شینگل عرضه می شود و البته نوع ورق و پنل در ایران بیشتر استفاده و عرضه می شود. ورق های فلزی پوشش بام معمولا از جنس آلومینیوم و روی و استیل می باشند. تغییر شکل ظاهری در گذر زمان و تنوع کم در طرح و رنگ از معایب این نوع پوشش سقفی میباشد.

مزایا سقف شیبدار فلزی: 

۱-نصب آسان و سهولت در نصب و اجرا  

۲-سبک و مقاوم در برابر آب و هوای مختلف

۳-دوستدار محیط زیست (قابل بازیافت)

 

۴-انواع پوشش سقف شیبدار سنگی:


این نوع پوشش سقف شیبدار به خانه شما ظاهری خیره کننده و خاص می بخشد. اما متاسفانه در ایران بسیار کم استفاده می شود شاید یکی از دلایل ان عدم واردات این کالای لوکس و یا سنگینی ان باشد هرچند که پوشش های شیبدار سنگی بام بسیار زیبا و با اصالت هستند ولی اجرای دشوار آن ها و مشکلات متعددی که برخورد می کنند همچون شکستگی و نبودن راه حل مناسب ترمیمی را می شود از دلایل استقبال کم از اینگونه متریال پوششی بام شیبدار نام برد.

مزایا پوشش سقف شیبدار سنگی  : 

۱-این نوع پوشش سقفی نمای زیبا و خیره کننده به ساختمان می بخشد.

۲-بسیار با دوام و مستحکم

۳-نسبت به تمام رقبای خود مقاومت بیشتری در برابرآتش سوزی دارد.

۴-متنوع در رنگ ها و طرح های مختلف (عموما در رنگ های مشکی خاکستری قرمز و صورتی یافت می شود که استفاده هوشمندانه از چند نوع ترکیب رنگی همواره باعث نمایش خیره کننده سقف سنگی در درخشش آفتاب میشود.)

 

معایب پوشش سقف شیبدار سنگی :  

۱-هزینه بسیار بالا نسبت به تمام رقبای خود را دارد 

۲-نیاز به نصب فرم و سازه نگهدارنده دارد که خود هم زمان بر بوده هم هزینه بر هم انجام آن کار ساده نبوده که براحتی و روتین قابل اجرا باشد،

۳- همچنین بدلیل وجود سنگ های بی کیفیت چینی و غیره در بازار تصمیمی سخت و ریسک پذیری بالایی رادر مقایسه با دیگر انواع پوشش سقف شیبدار می طلبد.

 

 

 

۵-انواع پوشش سقف شیبدار چوبی :


امروزه با پیشرفت تکنولوژی سقف های چوبی هم ظاهر تازه ای به خود گرفته است. این نوع پوشش در صنعت ساختمان اولین پیشگام پوشش ها و بام های شیبدار بوده و امروزه همچنان مورد استقبال و استفاده قرار میگیرد به دو صورت سنتی و مدرن، به صورت صنتی که در روستا ها و توسط انسان ها درست شده و همچنان در کشور خود شاهد استفاده بسیار آن هستیم. 

اما به صورت مدرن به دو حالت سقف شیبدار چوبی شینگلی و برش خورده استفاده می شود که هردو طی مراحلی فراوری شده در کارخانه و سپس مورد استفاده قرار می گیرند،اشتعال پذیری چوب بزرگترین ضعف این نوع پوشش محسوب میشود، امروزه با افزودنی ها و فرآوری سقف های چوبی این نقص آن را کاهش داده اما همچنان نسبت به رقبای دیگر و جدیدتر خود در صنعت متریال های پوششی سقف شیبدار ضعیف می باشد.

مزایا سقف شیبدار چوبی  : 

۱-نمایی چوبی همواره درآمیخته با نوستالژی و خانه های جنگلی را برای شما به ارمغان می آورد

۲-دسترسی آسان به انواع چوب ها برای استفاده از این نوع پوشش سقفی

 

معایب سقف شیبدار چوبی :

۱-تغییر شکل ظاهری در گذر زمان 

۲- اشتعال پذیری بالا 

۳-دفرم شدن چوب خمیدگی

۴-تاثیر بالای رطوبت بر انواع پوشش شیبدار چوبی

۵-ضعف چوب در برابر اشتعال و آتش سوزی

 

 

۶-انواع پوشش سقف شیبدار جدید و مصنوعی :


امروزه با استفاده از تکنولوژی پلیمیری و مهندسی نانو سقفی محکم در عین حال سبک به شما عرضه می کند که این پوشش شیبدار بام به دلیل صنعتی بودن طیف بسیار گسترده رنگ و طرح را پیش روی شما خواهد گذاشت. اما معمولا صاحبان خانه ترجیح می دهند از سقف شینگل یا سقف سفال یا سقف چوبی استفاده کنند و اصالت را در مقابل قیمت ارجح قرار دهند. با این حال ناگفته نماند که قیمت بسیار پایین این انواع سقف شیبدار باعث شده تا جای خود را میان متریال ها و مصالح ساختمانی پوشش بام داشته باشد.

 مزایا سقف شیبدار مصنوعی :

۱- سبک بودن

۲-قابلیت  اجرا و نصب ساده

۳-متنوع طرح و رنگ

 

انواع جدید سقف ها و پوشش های شیبدار بام می توان به انواع لاستیکی، پلاستیکی و پلیمری آن اشاره کرد معمولا این نوع سقف ها در انواع طرح ها و شکل ها و رنگ ها وجود دارند، به دلیل باز بودن طیف رنگی و شکل پذیری بالا در طرح های چوب و یا سفال هم دیده میشوند. این ترکیبات پوشش سقف شیبدار ساخته شده اند که سخت در عین حال سبک و راحت برای اجرا باشند و همچنین برخی از انواع آن ها مقاوم در برابر اشتعال هستند.

معایب سقف شیبدار مصنوعی :

۱- قابلیت جذب آب که در بلند مدت تغیر شکل می دهد یا شکننده می شوند

۲-گارانتی پایین تر نسبت به رقبای خود و ظاهری با اصالت کمتر

۳-همچون الماسی مصنوعی در برابر نمونه اصلی

 

بررسی انواع سقف شیبدار از نظر جنس متریال
5 از 1 رای