ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

انواع مدل شیرآلات آشپزخانه

  • 13 شهریور 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
انواع مدل شیرآلات آشپزخانه

شیرآلات آشپزخانه یکی از موارد تاثیر گذار در دکوراسیون آن فضا می باشند که علاوه بر زیباتر کردن آشپزخانه، تاثیر بسزایی نیز در میزان حجم مصرفی آب دارند.

شیر آلات بهداشتی ایرانی به دو بخش تقسیم می شوند. پوسته داخلی (پایه اصلی و شیر) و پوسته خارجی (بدنه بیرونی شیر). در تولید بخش شیر آلات معمولا از آلیاژبرنج یا سرب خشک استفاده می کنند که با توجه به رعایت مسائل بهداشتی باعث شده است که از سرب خشک به دلیل مجاورت در رطوبت که باعث حل شدن می شود و آلودگی خطرناکی ایجاد می کند، استفاده نکنند و در پوسته خارجی شیر آلات یا همان پوشش خارجی  معمولا از فلزاتی مثل برنج، برنز، مس و استیل استفاده می کنند که معمول ترین شان استیل است و از دیگر فلزات برای سفارشات خاص و منحصر به فرد استفاده می شود.

شیرآلات آشپزخانه یکی از تاثیر گذارترین المان های مورد توجه در آشپزخانه ها بوده است. کاربرد بالای شیرآلات در آشپزخانه تاثیر به سزایی که در زیبایی ظاهری سینک آشپزخانه و در نهایت نمای کلی دکوراسیون داخلی فضا دارد، همگی نشان از اهمیت انتخاب درست و اصولی شیرآلات دارند. اصلی ترین وظیفه و کارایی شیرآلات آشپزخانه، فراهم کردن و تامین آب سرد و گرم به آسانی برای کاربردهای روزانه در این فضا است. در کنار این کاربرد اصلی، شیر آشپزخانه باید بتواند آب را با فشار و حجم مناسبی خارج کند.

زیبایی شیرآلات آشپزخانه، علاوه بر فرم ظاهری خود شیر آب، تناسب آن با سینک موجود در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، تناسب با ابعاد سینک و فضای موجود و در نهایت تناسب فرم ظاهری با تم و نوع دکوراسیون داخلی غالب در آشپزخانه، نیز اهمیت زیادی دارد. در صورت عدم رعایت موارد بالا، شیرآلات به کار رفته مانند یک عنصر ناهماهنگ عمل کرده و نمای ناخوشایندی ایجاد می کنند. تنوع بالا و دسته بندی های مختلفی برای شیرآلات آشپزخانه وجود دارد.

 

انواع شیرآلات آشپزخانه از لحاظ جنس ظاهری

اکثر شیرآلات استاندارد از جنس آلیاژ برنج با روکش های متفاوت می باشند. این روکش ها از جنس مس، کروم، برنز، نیکل براق، فولاد سفید و سیاه، استیل و یا خود برنج هستند. این روکش ها بر روی هزینه نهایی، میزان مقاومت در برابر پوسیدگی و لکه پذیری و در نهایت رنگ نهایی محصول تاثیر می گذارند.

 

موقعیت نصب انواع شیرآلات آشپزخانه

شیرآلات برحسب محل نصب در آشپزخانه به سه دسته تقسیم میگردد :

۱-اتصال شیرآلات به سینک :


این مدل شیرآلات بر روی خود سینک آشپزخانه نصب می شوند و محل اتصال، حفره های از سینک می باشند. نکته قابل توجه در انتخاب این سبک شیرآلات، تناسب تعداد حفره های موجود بر روی سینک با تعداد حفره های مورد نیاز برای شیر آب مورد نظر برای نصب و اجرا است. در صورتی که شیر آب مورد نظر شما به حفره های کمتری نیاز داشت، می توانید بدون نگرانی از انتخاب خود راضی باشید، چرا که اکثر شیرآلات امروزی، دارای صفحه پوشاننده و محافظ برای پوشاندن حفره های اضافی روی سینک هستند.

شیرآلات نصب شده بر روی کابینت :


این سبک شیرآلات در کنار سینک های توکار به کار می روند و بر روی کانتری از کابینت قرار می گیرند که سینک توکار بر روی سطح آن اجرا شده است. در این نمونه سینک ها توجه به مواردی مانند فاصله مناسب محل نصب تا سینک، عدم وجود درز و شکاف در محل نصب و در نهایت آب بندی قابل اطمینان و اصولی محل اتصال، اهمیت زیادی دارد. باید توجه داشت بخش مورد نظر از کابینت برای نصب شیر، دارای فضای کافی برای قرار گیری شیر آب باشد و امکان استفاده از آن به راحتی فراهم شده باشد.

شیرآلات نصب شده بر روی دیوار :


این مدل شیرآلات آشپزخانه  بر خلاف دو مورد قبلی، بر روی یک سطح عمودی اجرا می شوند و تا حدودی از سطح افقی سینک و کابینت آن فاصله دارند. در نصب این مدل شیرآلات توجه به فاصله مناسب محل خروجی آب شیر از سینک و موقعیت مناسب برای پوشش دهی هر دو سینک در مدل های دو سینکه، اهمیت زیادی دارد.

 

انواع شیرآلات آشپزخانه بر اساس بازشو دسته شیر :

شیرآلات آشپزخانه از لحاظ نوع ارائه آب سرد، گرم و تنظیم فشار آب، به سه دسته کلی تقسیم می شوند.

 

۱-شیر آلات فلکه ای:


این مدل از شیر آلات دارای دو فلکه جداگانه سرد و گرم است که در دو طرف چپ و راست برای شیر تعبیه شده است که امروز این مدل از شیر آلات مرسوم نیست و فقط مدل های لوکس و برنزی آن در بازار موجود است. از مزایای این نوع از شیرآلات می توان به امکان بهتر تنظیم درجه حرارت دقیق دمای آب اشاره کرد و از معایب آن هم می توان به نصب سخت تر است آن نگاهی داشت. همچنینقیمت شیرآلات ساختمانی فلکه ای معمولا کمتر از انواع دیگر است .

 

۲-شیر آلات تک اهرمی :


شیر آلات تک اهرمی همان طور که از نام شان پیداست دارای یک اهرم هستند که اهرم به یک سمت برای آب گرم و به سمت دیگر برای آب سرد است و در وسط در دمای متعادل قرار می گیرد.

مزایای شیرآلات تک اهرمی

قابلیت تنظیم دمای آب را دارد.

به دلیل راحت تر تنظیم شدن دمای آب، مصرف آب نرا نیز کاهش می دهد.

از لحاظ بهداشتی به دلیل تماس کمتر با شیر آب بهتر است.

معایب شیرآلات تک اهرمی

تنظیم میزان دمای آب در این نوع شیرها نسبت به شیرهای آب فلکه ای سخت‌تر است و دقت کم‌تری دارد.

نست به شیرآلات فلکه ای تعمیر و نگهداریشان سخت تر است.

 

۳-شیر آلات سنسور دار :


این نوع از شیر آلات دارای یک حسگر هستند که استفاده از آن را آسان تر می کند و با استفاده از پنل بر روی شیر می توانید آن را بر روی حسگر و یا دستی تنظیم کنید.البته این شیرآلات مناسب برای مکان های عمومی می باشد.

مزایای شیرآلات آشپزخانه سنسور دار:

۱-هنگام استفاده به دلیل عدم تماس دست با شیر آب راحتی را فراهم می کند.

۲-جریان آب توسط سنسور حرکتی فعال می شود و همین نکته باعث کاهش مصرف آب است.

معایب شیرآلات سنسور دار :

۱-حسگر و فعال کننده خودکار در بعضی موارد در شیر آلات، در پشت و یا پایین شیر آلات قرار دارد.

۲-بعضی از شیر های سنسور دارد به نوعی است که باید بر روی آن ها ضربه بزنید تا فعال شود و در نتیجه اگر دستان شما کثیف باشد باید نقطه ای که لمس کرده اید را بشویید.

مطالب مفید