ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

آشنایی با انواع چوب مناسب برای درب چوبی

  • 21 شهریور 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
آشنایی با انواع چوب مناسب برای درب چوبی

چوب  بکار رفته در درب چوبی ، درب اتاق خواب علاوه بر افزایش زیبایی و حفظ حریم خصوصی موجب تعدیل گرمایش، سرمایش و صدا می شود، البته چوب به کار رفته در درب عامل مهمی در تعیین ظاهر و همچنین دیگر کارایی های درب است، در این مقاله بتشریح  انواع چوب هایی که با آن درب های اتاق خواب ساخته می شود را معرفی می نماییم.


آشنایی با انواع چوب های مناسب برای درب :

۱-چوب صنوبر :


صنوبر و نوع خاصی از کاج(که در بازار چوب به نام یولکا شناخته می شوند) و همچنین چوب روسی که در بازار به دو نوع ساسنا و یولکا معروف است صنوبر چوب مقاوم  تری نسبت به چوب کاج میباشد درب چوبی صنوبر به راحتی قابل نقاشی و سیلر و کیلر  خوردن میباشد  و همچنین عایق صوتی و عایق حرارتی مناسبی می باشد.

درب چوبی صنوبر از لحاظ زیبایی گلگون است و رگه های قهوه ای در آن دیده می شود و طیف رنگی از سبز تا زرد متغیر است. درب چوبی ساخته شده با صنوبر در برابر ضربه و خراش مقاومت کمی دارد. درب چوبی صنوبر در طول زمان می تواند به رنگ قرمز متمایل شوددرب چوبی صنوبر در برابر آتش مقاوم است موارد استفاده چوب صنوبر در ساخت درب چوبی اتاق خواب صنوبر برای درب داخل یدرب اتاق خواب) و همچنین برای انواع سبک طراحی از جمله روستیک، مدرن میان قرن، مدرن امروزی و کلاسیک مناسب می باشد .


۲-چوب گردو:


درب چوبی اتاق گردو دارای استحکام بسیار بالای است نقش و نگار فوق العاده ی چوب گردو موجب زیبایی درب های ساخته شده با این چوب می شونددرب چوبی از جنس گردو زیبایی منحصر بفردی نسبت به سایر چوب ها دارد. درب چوبی اتاق ساخته شده با گردو در برابر موریانه و حشرات موذی مقاوم است.چوب گردو دارای قیمت بالایی است و درب چوبی اتاق ساخته شده با آن هزینه بالایی داردچوب گردو برای ساخت هر دو نوع درب ورودی و داخلی مناسب است. این چوب مناسب سبک طراحی کلاسیک می باشد.

 

۳-چوب گیلاس:


درب چوبی گیلاس در برابر آتش مقاوم است و به عنوان دربی ایمن شناخته می شودچوب گیلاس دارای سطح صافی می باشند چوب گیلاس به طور اعجاز آمیزی برای همه قسمت های درب کاربرد دارد رگه و ریشه های گیلاس نزدیک به هم است، بنابراین درب چوبی ساخته شده با آن دارای زیبایی خاصی است.

چوب گیلاس حتما نیاز به سیلر دارددرب چوبی ساخته شده با گیلاس گران قیمت استدرب چوبی ساخته شده با گیلاس در دراز مدت نیاز به تعمیر و نگهداری داردرنگ چوب گیلاس در برابر آفتاب تا حدی دچار تغییر می شود. درب ساخته شده از چوب گیلاس که به عنوان درب لوکس شناخته می شود و برای هر دو نوعدرب داخلیو درب ورودی کاربرد دارد و همچنین مناسب طرح های کلاسیک می باشد.

 

۴-بامبو


درب اتاق خواب بامبو با گذشت زمان ممکن است رنگ پریده و خراشیده شوددرب اتاق خواب بامبو در محیط های مرطوب دچار تورم و از هم پاشیدگی می گردد.درب چوبی اتاق که با چوب بامبو ساخته شود دارای خصوصیات زیر استدرب اتاق خواب بامبو، بسیار محدود و خاص است. درب اتاق خواب بامبو به راحتی قابل سفارشی سازی در طرح و اشکال مختلف می باشد.درب چوبی اتاق ساخته شده از بامبو و حالت پنل شیشه ای زیبایی دارد که در میان چوب ها کم نظیر است.

 

۵-چوب ساج :


درب اتاق خواب ساج گستره ی وسیعی از رنگ دارددرب اتاق خواب ساج عمر طولانی دارددرب اتاق خواب ساج، به پولیش و سیلر نیاز دارد تا زیبا شوددرب اتاق خواب ساج بسیار سنگین است لذا تعمیر و حمل آن سخت می باشددرب اتاق خواب ساج در موارداستفاده از چوب ساج در ساخت درب چوبی اتاق خوابساج به علت وزن مخصوص بالا مناسب برایدرب ورودی چوبی ساختماناست  همچنین این درب برای سبک طراحی کلاسیک مناسب می باشد


۶-چوب ماهگونی یا ماهون:


درب اتاق خواب ماهون در برابر تغییر دما مقاومت دارد درب چوبی با جنس ماهون دارای ظاهر بسیار زیبایی می باشد.درب چوبی اتاق ماهون عایق خوبی برای انرژی استدرب های ورودی ساخته شده از ماهگونی نیاز به نگهداری و لکه گیری در گذر زمان دارنددرب ورودی منزل ساخته شده از چوب ماهون با جذب رطوبت به سیاهی تغییر رنگ می دهد.ماهگونی مناسب هر دو نوع درب داخلی و خارجی است و برای سبک کلاسیک کاربرد دارد.

 

۷-چوب افرا


چوب افرا در اصطلاح نجاری بسیار خوش دست استابزار خوری بالای چوب افرا باعث می گردد که تا سال ها آن چوب به همان شکل بماندرنگ تیره روی چوب افرا به خوبی جلوه می کنددرب اتاق خواب افرا در صورتی که سطح آن سیلر نخورد باشد به مرور زمان لکه دار به نظر می رسددرب اتاق خواب افرا در برابر پوسیدگی مقاوم است. چوب افرا مناسب درب چوبی اتاق است و به سازگار با سبک مدرن می باشد.

 

۸-چوب بلوط سفید:


درب اتاق خوابی که در ساختار آن از چوب بلوط سفید استفاده شده است درب مقاومی خواهد بود که به سختی ترک می خوردچوب بلوط قیمت مناسبی دارد از این رو در ساخت درب بسیار کاربرد دارد.درب اتاق خواب ساخته شده با چوب بلوط به راحتی رنگ آمیز می شود و از طیف رنگی زرد کمرنگ تا قهوه ای متغیر است.

چوب بلوط بسیار مقاوم میباشد  موجب پیچیدگی در درب می شودبا توجه به اینکه چوب بلوط در برابر  ضربه مقاوم است بهتر است به عنوان درب حمام و یا اتاق خواب کودکان مورد استفاده قرار گیرد البته وزن سنگین این چوب موجب می شود که از بلوط سفید در درب لابی هم  قابل استفاده می باشد.

 

 ۹-چوب لوآن:


چوب لوآنکه نامش از ناحیه ای در جنوب شرقی آسیا برگرفته شده است، نوعی چوب سه لایه به ضخامت ۳,۵ سانتیمتر می باشد که از درخت سرو تهیه می شود.لوآن چوب به نسبت سبکی می باشد و به سختی بدون ضربه دچار تغییر شکل می شودچوب لوآن دارای قیمت مناسبی می باشد و همچنین این چوب در برابر رطوبت مقاومتی نداردو چوب لوآن به راحتی در برابر ضربه از بین می رود.

درب اتاق ساخته شده با چوب لوآن بسیار نازک بوده و بیشتر برای مکان هایی که به درب های نچندان محکم و ارزان قیمت نیاز دارند مناسب می باشد از این رو درب لوآن برای محیط داخلی خانه مورد استفاده قرار می گیرد و به ندرت درب های ورودی و لابی را مشاهده می نمایید که با جنس چوب لوآن ساخته می شوند.