ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

آرک و کاربرد های آن در دکوراسیون داخلی

  • 12 تیر 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
آرک و کاربرد های آن در دکوراسیون داخلی

آرک به معنای قوس میباشد  و اغلب در راهروی بین دو اتاق یا سقف اوپن آشپزخانه و فضای ورودی و جداسازی نشیمن و پذیرایی استفاده می‌شود. هرچند آرک‌ها برای در و پنجره هم کاربرد دارند و فقط نمی‌توان آن را مختص سقف دانست. آرک‌ در معماری سنتی ایرانی نیز به چشم می‌خورد. درب‌ها و پنجره‌های ساختمان‌های تاریخی و قدیمی در بالاترین قسمت آن‌ها قوس یا یک نیم دایره به چشم می‌خورد. آرک به ساختار خانه آرامش بیشتری می‌بخشد چرا که زوایای موجود را از بین می‌برد.

علاوه بر ایجاد فاصله بین دو فضا، خود سازه را نیز ساپورت می کنند. در این بین مدل آرک آشپزخانه کناف محبوب ترین و پراستفاده ترین مدل ها بین خانه دارهای جدید و قدیمی است که البته نقشی در تقسیم بار سازه ندارند و بیشتر جنبه زیبایی انها مطرح است. یک آشپزخانه با وجود آرک بی نهایت پیچیده و زیبا بنظر خواهد رسید در نتیجه برای علاقمندان به تزیینات داخلی و طرح های پیچیده می تواند بسیار مناسب باشد.

آرک می‌تواند انواع و مدل های مختلفی طراحی شده باشند و در جاهای مختلفی به کار برود. علاوه بر آرک ساده که همان قوس همیشگی در سقف یا چهارچوب در و پنجره است، آرک می‌تواند کمی هنرمندانه‌تر طراحی شده و قوس آن کمی گچبری شود. همین مساله می‌تواند رنگ آمیزی آرک را کمی دشوارتر و شامل ریزه کاری‌های بیشتر کند

 

 

کاربرد آرک :

۱-آرک در فضای ورودی :


یکی از کاربرد های جذاب و زیبای آرک ها استفاده از آن برای قسمت های ورودی خانه میباشد. مثلا درب ورودی خانه را در نظر بگیرید که با یک آرک گنبدی شکل مزین شده است. علاوه بر این که حس صمیمیت را منتقل می کند، وجود آرک ها در بالای سر در خانه ها بر دعوت کردن تاکید دارد. این سبک معماری و استفاده از آرک برای ورودی ساختمان فقط برای خانه های ویلایی و سبک قدیمی نیست بلکه برای بسیاری از آپارتمان ها هم امروزه ورودی را گنبدی شکل در نظر می گیرند که نوعی استفاده خلاقانه از آرک به حساب می آید.


۲-پنجره ها :


معماری اکثر پنجره های قدیمی با استفاده از آرک است. حتما شما هم نمونه هایی از آن را در خانه های قدیمی و تاریخی دیده اید. پنجره های شیشه ای رنگی که در قاب گنبدی شکل به قرینه بر دیوار خانه ها خودنمایی می کنند. از این ایده می توانید برای طراحی پنجره های تان استفاده کنید و با تلفیق معماری سنتی و قدیمی ایرانی با معماری مدرن طرح های خیره کننده ای در دکوراسیون داخلی خانه تان ایجاد کنید که هر بیننده ای را به تحسین وادار کند.

 

۳-آشپزخانه :


آرک آشپزخانه نقش یک تکیه گاه و پیشتیبان را برای بار سازه ایفا می کند. طرح آرک بصورتی است که فشار بار درقسمت بالایی را به هر دو قسمت کناری خودش منتقل کرده و سپس به قسمت پایین یا همان کف خانه هدایت می کند. اما آرک کنافبیشتر جنبه زیبایی دارند و در بیشتر خانه های امروزی ایرانمورد استفاده قرار می گیرند،    

آرک یکی از اجزای آشپزخانه است که طراحی و اجرای این ایتم تاثیری چشمگیر در زیبایی آشپزخانه نقش بسزایی خواهد داشتآرک آشپزخانه می‌تواند از مواد مختلفی مانند گچ و رابیتس، سنگ‌های آجری، کناف، چوب و … ساخته شود.  .


۴-ساختن رواق از طاق ها :


از قرار گرفتن آرک ها کنار یکدیگر برای ساختن فضایی که یک طرف آن باز است رواق شکل می گیرد. در معماری کهن ایرانی رواق جایگاه ویژه ای داشته و در شهر هایی مثل یزد، کرمان و کاشان که هنوز بنا های تاریخی وجود دارد به وفور می توان کاربرد های آن ها را دید. علاوه بر این، در معماری مساجد هم رواق ها زیاد به کار رفته اند. با توجه به این که در حوض خانه ها و حمام های قدیمی هم رواق ها پر کاربرد بوده اند می توان کاربری شان را به دکوراسیون داخلی استخرهای امروزی نیز منتقل کرد. در خانه هایی که فضا به قدر کافی برای ساختن طاق ها کنار هم وجود داشته باشد می توان از ایده رواق استفاده کرد و فضا هایی چون تراس خانه و یا همان استخر و حیاط را زیباتر کرد.


۵-آرک در نمای بیرونی :


خیلی از افراد آن قدر که به فضای داخلی دکوراسیون خانه شان توجه دارند، نمای بیرونی را در نظر نمی گیرند و آن را مهم نمی دانند. در حالی که این نمای بیرونی خانه هاست که نمای شهر ما را می سازد. همه مردم نمای بیرونی ساختمان را می بینند در حالی که عده کمی فضای داخلی خانه را مشاهده می کنند. با این تفاسیر نمی شود این موضوع را بی اهمیت جلوه داد و نسبت به آن بی تفاوت بود. چون نمای بیرونی خانه تاثیر مستقیم روی زیبایی شهر دارد پس بهتر است به آن هم با وسواس فکر کنیم و سعی داشته باشیم بهترین طرح را پیاده کنیم. استفاده از طاق ها در نمای بیرونی خانه جلوه ای زیبا و تاریخی به خانه می بخشد. این کار خود تاکیدی بر معماری های کهن و اصالت خانه ها دارد که در دنیای مدرن امروزی به فراموشی سپرده شده اند.

 

۶-در اتاق نشیمن و پذیرایی :


برای دکوراسیون داخلی فضا های بزرگ این ایده می تواند به کار بیاید. اگر اتاق نشیمن بزرگی دارید می توانید با ایجاد چند آرک در قسمت های مختلف آن حال و هوایی خاص به فضای خانه ببخشید. در خانه هایی که دکوراسیون داخلی سنتی و قدیمی دارند آرک ها بیش از هر جای دیگری خودشان را نشان می دهند. سعی کنید با به کار بردن وسایلی هم که هماهنگی با این سبک معماری دارد زیبایی را چندین برابر کنید. وسایلی مثل فرش های طرح قدیمی و اصیل، ابزار آلات قدیمی و هر چیزی دیگری که فکر می کنید جلوه آرک های به کار برده را بیش تر خواهد کرد.

آرک و کاربرد های آن در دکوراسیون داخلی
5 از 1 رای