ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

آجر نسوز و کاربرد های آن

  • 14 مرداد 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
آجر نسوز و کاربرد های آن

آجر نسوز نوعی آجر مدرن محسوب می شود که در برابر گرما مقاومت چشم گیری دارد و از آن می توان در نمای ساختمان و مصارف دیگر نیز استفاده نمود.

آجر از دیرباز تا کنون به عنوان یکی از عناصر اصلی ساخت و ساز به کار می رفته است. برای برپا کردن هر بنایی به تعدادی آجر به عنوان عناصر اولیه و ضروری نیاز بود. رفته رفته بر کاربرد این عنصر در ساختمان سازی اضافه شد و از این محصول در تزیینات ساختمان ها و بنا ها استفاده شد. امروزه آجر های تزیینی که برای نما به کار می روند دارای طرح ها و رنگ های متنوعی هستند که چشم هر بیننده را به خود خیره می کنند. نمای آجری ساختمان ها یادآور ابنیه قدیمی است.

 

مزایا استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان :

1-به علت پخت در دمای زیاد در مقابل فرسایش و سرما وگرما مقاوم می باشد.

۲-به علت پخت، شامل طیفهای رنگی زیبا می باشدکه در پایان کار زیبایی نما صد چندان می شود .

۳-سبک بوده و نیاز به اسکوب و نگه دارنده ندارد و در نتیجه هزینه اضافی برای مشتری ندارد .

۴-جذب زیادی با ملات و سیمان دارد و هرگز از ساختمان نمی افتد و خطر سقوط مصالحصفر است  .

۵-هر نوع طرح و الگویی را میتوان با آجر اجرا کرد و محدودیت اندازه در محل نصب ندارد .

۶-در نهایت عایق سرما وگرما بوده و از اتلاف انرژی در همه فصول جلوگیری می کند.

7-مهم ترین ویژگی آجر نسوز داشتن مقاومت حرارتی بسیار بالاست.

 

مواد اصلی تشکیل دهنده آجر نسوز :

آجر نسوز از خاک چینی و نسوز ساخته می شود. فرآیند ساخت این آجر ها در دمایی حدود ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد انجام می شود. همان طور که از نام شان پیداست آجر های نسوز مقاومت بالایی در برابر گرما و حرارت دارند. این آجر ها که از مواد نسوز ساخته می شوند در دما های خیلی بالا خواص فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ می کنند

استفاده از مواد طبیعی در ساختن آجر های نسوز باعث شده رنگ های آن ها ثابت بوده و در برابر تغییرات، مقاومت بالایی داشته باشند. تنوع رنگی آن ها و همچنین ثابت بودن رنگ شان یکی از دلایلی است که استفاده از این آجر ها را برای نمای ساختمان تایید می کند. نمای بیرونی ساختمان در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارد و اگر جنس محصولی که برای نما استفاده می شود مناسب نباشد به زودی رنگ پریده می شود و زیبایی خود را از دست می دهد.

آجر های نسوز علاوه بر این که در برابر حرارت و گرما مقاوم هستند، در برابر سرما نیز مقاومت بالایی دارند و در فصل های سرد سال هم نگرانی بابت آسیب آن ها وجود ندارد. آجر های مذکور به آسانی به انواع ملات های ساختمانی می چسبند لذا امکان نصب آن ها روی نمای بیرونی ساختمان با درصد امنیت بالایی وجود دارد.

ضریب انتقال حرارت در آجر های نسوز بسیار پایین است در نتیجه در فصل گرم سال حرارت را کمتر از محصولات دیگر گرما را به خانه منتقل می کنند که همین ویژگی از اتلاف انرژی جلوگیری می کنداین آجر ها در اندازه و قطع متنوعی ساخته می شوند که می توان متناسب با طرحی که برای نما مورد نظرمان است از بین آن ها انتخاب کنیم. آجر نسوز جذب آب پایینی دارد. پس اگر به دلیل بارش باران در معرض رطوبت قرار بگیرد خطری ساختمان را تهدید نمی کند.


رنگ های آجر نسوز :


این محصول در چهار رنگ اصلی مشکی، سیاه، قهوه ای و شاموتی زرد به بازار عرضه می شود. که هر کدام از این رنگ ها طیفی وسیع دارند. بر اساس چیدن آجر ها در کوره میزان پر رنگ بودن آن ها تعیین می شود. آجر هایی که در نزدیکی حرارت کوره چیده شده اند دارای رنگ تیره تری می باشند.

 

استفاده از آجر نسوز به عنوان کفپوش

در نمای داخلی ساختمان ها هم می توان از آجر نسوز برای پوشاندن کف خانه استفاده کرد. مقاومت بالا و نسوز بودن این محصول از جمله دلایلی است که آن را برای این منظور مناسب می کند. علاوه بر این که آجر نسوز به آسانی حرارت را منتقل نمی کند و در نتیجه عایق خوبی برای حرارت به حساب می آید و تا اندازه زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری می کند.

 

انواع آجر نسوز :

۱-آجر نسوز رستیک

۲-آجر نسوز صخره ای

۳-آجر نسوز لعابی

۴-آجر نسوز کوره ای  

۵-آجر نسوز مشکی

۶-آجر نسوز سفید 


کاربرد  آجر نسوز :

۱- استفاده از آجر های نسوز برای ساختن شومینه قابل استفاده میباشد.

۲ -آجر نسوز در نما

3- آجر نسوز دکوراتیو در طراحی و دکوراسیون داخلی

۴-در بسیاری از موارد برای کفپوش و دیوارپوشآجری هم به چشم می خورد. 

۵- آجر نسوز زیبایی بی نظیری به دکوراسیون داخلی می بخشد.


مطالب مفید