ثبت آگهی رایگان کد هدیه مشترکین پرشین سازه

انواع سقف شیروانی

  • 20 آبان 1398
  •    
  • نویسنده: سازه افزار
انواع سقف شیروانی

یکی از عوامل مهم در ساختمان انتخاب نوع سقف، براساس موقعیت جغرافیایی می باشد. طراحی معماری و طراحی سازه ساختمان ها در مناطقی با بارش زیاد  که تعداد قابل توجهی از ویلا ها در این دسته از ساختمانها قرار می گیرند حتی تا جایی که سقف شیروانی شیبدار برای آن ساخته شود باتوجه به کمبود بارش های منطه ای همچنان شیبدار بودن سقف یک حس ویلایی به معماری بنا می دهند.


عوامل تاثیر گذار در انتخاب سقف شیروانی :

در انتخاب سقف شیب دار و سقف مسطح عواملی وجود دارند که می تواند تصمیم گیری در این ارتباط را تحت تاثیر قرار دهند از جمله: آب و هوا، میزان بودجه، علایق شخصی، بناهای اطراف سازه و.... در این عصر ساختن خانه ها با سقف های مسطح ارزان تر است در حالی که سقف های شیروانی مزایای بسیار متفاوتی را به صاحبان خود ارائه می دهد که این مزایا به مرور زمان بیشتر هم می گردد.

 

مزایای سقف شیروانی عبارتند از:

۱-سقف های شیروانی از نظر معماری دارای زیبایی منحصر بفردی وچشم نواز می باشد.

۲-طراحی وساخت در زمان بسار کمی انجام میشود.

۳-کم بودن هزینه ساخت وساز سقف های شیروانی نسبت به سقف ها مسطح است.

۴-دوام و ماندگاری بالا در شرایط جوی ومحیطی مانند تابش مستقیم نور خورشید وزش باد وبارنگی نیاز به برف روبی ونفوذ آب از طریق آن بسیار کم است.

۵-استحکام بالا در برابر زلزله اتش سوزی و... دارد.

 

انواع سقف شیروانی از نظر طراحی و اجرا :

۱-سقف شیروانی نامتقارن :


این سقف ها به گونه ای طراحی شده اند که یک طرف سقف بلند تر از طرف دیگر آن می باشد به همین علت نمایی متفاوت از سقف های دیگر ارائه می دهد. این سقف ها برای خانه های مستقل مورد استفاده قرار می گیرد و طراحی این سقف بسیار مدرن می باشد. این مدل سقف دارای شیب بیشتری می باشند.

 

۲-سقف مسطح شیب دار (گمبرل):


این مدل سقف نیز طرح دیگری از سقف های شیب دار می باشد که برای صاحبان بنا وجود دارد. این سقف دارای دو پانل می باشد. زاویه شیب سقف بالاتر به صورت پهن تر طراحی شد در حالی که زاویه ی سقف پایین تر، تندتر می باشد. این باعث شده این سقف نیز به گونه ای متفاوت نمایان باشد.

 

۴-سقف شیروانی چهار بر:


درواقع سقف های چهار بر، همان سقف های مسطح شیب دار هستند که دارای چهار پانل سقف باشند. در این مدل سقف در پانل های پایین تر شیب سقف بیشتر و پانل های پایین تر کم زاویه تر هستند. در پانل های پایین تر محفظه ای برای قرار دادن پنجره وجود دارد که باعث ایجاد فضا برای داشتن اتاق می گردد. و قسمت های بالاتر این سقف از فاصله نزدیک قابل دیدن نیست و فقط از فاصله ی دور قابل دیدن می باشد. این سقف فرانسوی می باشد و به صورت سقف مسطح شیب دار در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

۵-سقف شیروانی هرمی :


همانطور که از اسم این سقف مشخص می باشد این سقف به صورت هرم طراحی شده است و دارای ۴ پانل می باشد. این سقف ها بیشتر برای مکان هایی بکار می رود که سازه های کوچکتری و پلان مربع شکل دارند اجرا می گردد. دیوارهای این خانه ها متقارن هستند و برای اجرا و پیاده سازی بسیار آسان می باشند. این سقف ها نه تنها از نظر زیبایی بسیار چشم نواز هستند، همچنین از نظر هدر رفت انرژی نیز بسیار مطلوب می باشند.

انواع سقف شیروانی
5 از 1 رای